MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowe zdjęcia Opola z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Tak wyglądało Opole przed II wojną światową

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Dziś dajemy możliwość zobaczenia Opola, którego już nie ma: budynków, ulic, mostów i placów, które już nie istnieją lub zmieniły swoje oblicza. Fotografie sprzed 80 i więcej lat pokazują, jak kiedyś żyło się w Oppeln.

Dziś prezentujemy kolejną porcję zdjęć pokazujących, jak wyglądało przedwojenne Opole, a tak naprawdę Oppeln, bo do 1945 roku to jedno z najstarszych polskich miast znajdowało się w granicach Niemiec.

Dzięki zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego mamy możliwość zobaczenia Opola, którego już nie ma: budynków, ulic, mostów i placów, które nie istnieją lub zmieniły swoje oblicza i przeznaczenie.

Fotografie sprzed 80 i więcej lat pokazują, też jak kiedyś żyło się w Oppeln.

Czy wiecie np., że budynek przy ul. Kościuszki (przed wojną Moltkestr.), w którym dziś mieści się Zespół Szkół Ekonomicznych, przed wojną był siedzibą Izby Rolniczej w Opolu?

Natomiast w pobliskim budynku Zespołu Szkół Elektrycznych działała miejska szkoła zawodowo-techniczna (niem. Städtische Berufs und Fachschule), zbudowana w latach 1928-29.

W galerii można zobaczyć, jak wyglądał gmach tzw. starej rejencji w Opolu, który stał na dzisiejszym pl. Wolności. Budynek został rozebrany, a rejencję przeniesiono do nowo wybudowanego gmachu, w którym dziś mieści się Urząd Wojewódzki Województwa Opolskiego.

Niestety powstanie modernistycznego budynku w tej lokalizacji wymagało wyburzenia Zamku Piastowskiego, z którego zachowano jedynie wieżę.

Na fotografiach uchwycono też katastrofę budowlaną, która wydarzyła się w Opolu 14 lipca 1934 roku. Zawaliła się wówczas wieża stojącego na rynku ratusza.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, tuż po godzinie 21:00. Na szczęście obyło się bez ofiar.

Bo, po pierwsze, był późny wieczór, po drugie robotnicy uciekli wcześniej, gdy usłyszeli trzaski, wreszcie po trzecie wieża padła w kierunku ulicy Zamkowej i kościoła Franciszkanów, idealnie trafiając w lukę pomiędzy domami narożnymi rynku.

Powodem tej katastrofy budowlanej była rozbiórka domów kupieckich, które przez lata obrosły ratusz od strony południowej i zachodniej.

Gdy robotnicy zabrali się za budynki stojące od strony południowej, przylegające do wieży ratuszowej, zaobserwowano na samej wieży dwie rysy. Nakazano ich obserwację, a także podparcie zabytku grubymi balami, nie przerwano jednak akcji rozbiórkowej.

Zaraz potem wieża runęła.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które pokazują, jak przed wojną wyglądało Opole.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Unikatowe zdjęcia Opola z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Tak wyglądało Opole przed II wojną światową - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto