Najważniejszym punktem Festiwalu „Opolskie Lamy” są konkursy. To m.in. Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który przeprowadzany jest w trzech kategoriach: Dokument, Fabuła, Animacja oraz Konkurs Filmów Amatorskich.
- Zaprezentujemy 15 fabularnych filmów krótkometrażowych 15, 9 dokumentów i 12 animacji – informuje Marta Wolna, wiceprezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy, które jest organizatorem wydarzenia. - Do konkursu filmów amatorskich wpłynęło 14 filmów.
Wśród autorów filmów, które będą prezentowane na festiwalu, są mieszkańcy Opola i Opolszczyzny, np. w Konkursie Animacji wezmą udział produkcje przygotowane przez studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.
Filmy są podzielone na pięć bloków i każdy z nich będzie powtarzany dwukrotnie, aby jak najwięcej widzów miało szansę je zobaczyć. Wstęp na pokazy konkursowe jest bezpłatny.
Od dwóch lat w trakcie imprezy odbywa się również Konkurs Główny Filmów Pełnometrażowych – fabularnych i dokumentalnych.
- Ewenementem jest to, że jury tego konkursu nie jest branżowe. To jedyny taki przypadek w Polsce – mówi Rafał Mościcki, prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy. – W tym roku zgodzili się w nim zasiąść: Anna Wieczorek – wspaniała aktorka i reżyserka teatralna; poeta Jacek Podsiadło i muzyk Jarecki. Ocenią 10 wspaniałych dokumentów i 10 wspaniałych fabuł.
Honorową Lamę otrzyma aktorka Agnieszka Żulewska.
- Uznaliśmy, że nie ma lepszej osoby, która jest ambasadorem tego miejsca, tej przestrzeni, bardzo mocno związana z Opolem. Można ją było zobaczyć we wspaniałych spektaklach, na przykład w Teatrze Rozmaitości, ale też w serialach, np. „Wielka Woda” – tłumaczy Rafał Mościcki. - Pokażemy dwa filmy Agnieszki – „Cicha ziemia” i „Ostatni komers”. Drugi z tych filmów wyreżyserował Dawid Nickel, który jest z Kędzierzyna-Koźla.
Agnieszka Żulewska odbierze nagrodę już po festiwalu, bo 16 października w Strzelcach Opolskich, gdzie będzie również prowadzić warsztaty aktorskie.
W tym roku projekcie filmowe w ramach „Opolskich Lam” odbywać się będą w Kinie Meduza, ale również w obu kinach Helios, czyli w galeriach Solaris i Karolinka. Wydarzenia festiwalowe zaplanowano także m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, Uniwersytecie Opolskim, Politechnice Opolskiej, czy chociażby w firmie Lellek (tam odbędzie się pokaz filmu „W trójkącie” w formule kina samochodowego).
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej
.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?