MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzka konserwator zabytków Monika Ożóg traci stanowisko. Jest decyzja wojewody opolskiego

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Dr hab. Monika Ożóg została powołana na stanowisko Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w lutym tego roku. Funkcję utrzymała przez 4 miesiące.
Dr hab. Monika Ożóg została powołana na stanowisko Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w lutym tego roku. Funkcję utrzymała przez 4 miesiące. Opolski Urząd Wojewódzki
Nominacja dr hab. Moniki Ożóg od początku wywoływała emocje. Zaczęło się od petycji sprzeciwiającej się jej powołaniu. Mimo że podpisało ją 250 osób, okazała się ona jednak nieskuteczna. Wtedy przeciwnicy nowej konserwator zabytków złożyli zawiadomienie do prokuratury. Ostatecznie Monika Ożóg utrzymała się na stanowisku jedynie 4 miesiące. W środę (5 czerwca) Opolski Urząd Wojewódzki poinformował o odwołaniu kontrowersyjnej wojewódzkiej konserwator zabytków.

- Okoliczności, w jakich powołana została pani Monika Ożóg, a przy tym brak akceptacji ze strony środowiska oraz niesprzyjająca atmosfera współpracy skłoniły do wystąpienia o wyrażenie zgody przez Generalnego Konserwatora Zabytków na odwołanie jej ze stanowiska. Zgodę w niniejszej sprawie otrzymano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W najbliższym czasie przystąpimy do powołania nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków - poinformowała w środę (5 czerwca) przed południem Kinga Tokarz, rzeczniczka wojewody opolskiego. - Sprawa jest przesądzona, ale formalnie odwołanie nie zostało jeszcze wręczone, ponieważ pani Monika Ożóg przebywa w delegacji

Chyba żadna kandydatura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Opolu ostatnich latach nie budziła tylu emocji.

Dr hab. Monika Ożóg była dyrektorem Muzeum Śląska Opolskiego od grudnia 2018 do początku marca 2020 r. Za jej sprawą zorganizowano w Opolu wystawę rycin Rembrandta wartych około 2 milionów złotych. Jej dobra passa nie trwała jednak długo.

Monika Ożóg zrezygnowała z szefowania Muzeum Śląska Opolskiego po tym, jak portal kulturaniepodlegla.pl zarzucił jej splagiatowanie koncepcji programowej działania muzeum, którą przedstawiła starając się o to stanowisko dyrektora.

Redaktorzy porównali dwie koncepcje: Moniki Ożóg z 2018 roku oraz Jarosława Suchana z 2014 roku, którą wygrał on konkurs na dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Zawiadomiona o sprawie prokuratura uznał, że wspomniana koncepcja zawierała fragmenty cudzego utworu, a Monika Ożóg, nie podając źródła, popełniła plagiat.

Proces Moniki Ożóg o plagiat

Pokłosiem oskarżenia o plagiat był proces. Sąd nie uwierzył, że Monika Ożóg przez pomyłkę wydrukowała niewłaściwy plik, przez co - starając się o stanowisko dyrektora - przedłożyła komisji konkursowej koncepcję programową ze splagiatowanymi fragmentami.

Sąd uznał, że była to wyłącznie linia obrony oskarżonej, dlatego w pierwszej instancji warunkowo umorzył postępowanie i kazał Monice Ożóg zapłacić 2500 złotych na cele społeczne. Warunkowe umorzenie oznaczało jednak, że sąd uznał winę oskarżonej, dlatego była dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego traktowała takie rozstrzygnięcie za krzywdzący i odwołała się od niego. Sąd drugiej instancji w marcu 2022 roku utrzymał jednak wyrok w mocy.

I to właśnie te wydarzenia sprzed ponad 2 lat stały się przyczyną kłopotów Moniki Ożóg, gdy na początku roku pojawiła się informacja, że to ona zostanie Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, złożyła wówczas petycję w której sprzeciwia się tej decyzji (podpisało się pod nią 250 osób). Argumentem był wspominany wyrok sądu, a autorzy petycji podkreślali, że fakt ten podważa moralne kwalifikacje Moniki Ożóg do objęcia wysokiego stanowiska publicznego.

Joanna Filipczyk dowodziła, że kandydatka nie ma wymaganego 5-letniego stażu pracy w dziedzinie ochrony zabytków, co stanowi wymóg zapisany w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przekonywała też, że doświadczenie zawodowe i zainteresowania badawcze Moniki Ożóg koncentrują się na okresach historycznych niezwiązanych bezpośrednio z działalnością konserwatora zabytków w województwie opolskim.

Na nic się to jednak zdało i w lutym badaczka została powołana na stanowisko. Miesiąc temu do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Bożenę Żelazowską, wiceminister kultury i Generalną Konserwator Zabytków. Autorzy zawiadomienia Małgorzata Besz-Janicka z Komitetu Obrony Demokracji i Roch Iwaszkiewicz ze stowarzyszenia Niepodległa Opolska Kultura zarzucili wiceminister niedopełnienie obowiązków w związku z nominacją Moniki Ożóg. Argumenty były podobne jak w petycji sprzed kilku miesięcy.

- Mój dorobek był oceniany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Twierdzenia, że nie spełniam wymogów, są bezpodstawne – komentowała w maju w rozmowie z nto.pl Monika Ożóg. - Z prawnego punktu widzenia, nie jestem ani osobą skazaną ani karaną. Przedstawiałam wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, który to potwierdza.

Monika Ożóg mówiła wówczas, że padła ofiarą zorganizowanej nagonki, która miała na celu zdyskredytowanie jej.

- Z chwilą, kiedy zaczęłam zajmować wyższe stanowiska w Opolu, rozbiłam pewien układ. To naturalne, że osoby od wieków namaszczone na pewne stanowiska czują się zagrożone – przekonywała Monika Ożóg.

W środę (5.06) poprosiliśmy Monikę Ożóg o komentarz do sprawy. Nie odpisała na sms’a, nie odebrała też telefonu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojewódzka konserwator zabytków Monika Ożóg traci stanowisko. Jest decyzja wojewody opolskiego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto