Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Pierwsze komitety już się zarejestrowały. Kampania wyborcza już rusza

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
W wyborach samorządowych zagłosujemy 7 kwietnia,  w drugiej turze 21 kwietnia.
W wyborach samorządowych zagłosujemy 7 kwietnia, w drugiej turze 21 kwietnia. Mirosław Dragon
Pierwsze trzy komitety wyborcze na terenie Opolszczyzny zostały już zarejestrowane. Głosować w wyborach samorządowych będziemy 7 kwietnia, ale już teraz możemy podpisywać list poparcia i obserwować kampanię wyborczą.

W opolskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego 30 stycznia zarejestrowano pierwszy obywatelski komitet wyborczy w województwie. Jest to to Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Cebuli z Zimnic Wielkich w gminie Prószków.

Drugi jest KWW Koalicja Obywatelska Opole 2050.

Trzeci zarejestrowany komitet to KWW Siemysłów w gminie Domaszowice (w powiecie namysłowskim).

Te komitety mogą już zacząć akcję zbierania podpisów poparcia dla swoich kandydatów. Mogą też zacząć zbieranie pieniędzy na kampanie i rozpocząć agitację.

Krajowe komitety partyjne czy koalicyjne zgłaszają się w Państwowej Komisji Wyborczej. Tam jako pierwsze zarejestrowały się komitety: Koalicji Obywatelskiej, Bezpartyjnych Samorządowców, komitetu Normalny Kraj, stowarzyszenia Obywatele i Sprawiedliwość oraz Związku Słowiańskiego.

Czasu na kampanię nie zostało dużo, bo 7 kwietnia będziemy wybierać nowych radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. A także wójtów, burmistrzów czy prezydentów w swoich gminach.

W gminach do 20 tysięcy mieszkańców wybory odbywają się w okręgach jednomandatowych. Wygrywa ten, kto dostanie najwięcej głosów. W gminach większych niż 20 tysięcy wybory mają charakter proporcjonalny, a do podziału mandatów wchodzą tylko te komitety, które dostaną co najmniej 5 procent głosów.

Znamy już kalendarz wyborczy.

  • Do 12 lutego trzech komisarzy wyborczych w Opolu przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców, działającego na terenie województwa czy jednej gminy.
  • Do 22 lutego komitety wyborcze mogą zgłaszać swoich kandydatów do gminnych powiatowych czy wojewódzkiej komisji wyborczej. Skład komisji wybierze komisarz wyborczy.
  • Do 8 marca komitety mogą zgłaszać kandydatów do obwodowych komisji wyborczych, czyli tych komisji, które będą z urnami czekać w lokalu na wyborców.
  • Do 4 marca komitety mogą zgłaszać kandydatów na radnych gminnych. Kandydata przed zarejestrowaniem musi poprzeć swoim podpisem odpowiednia ilość wyborców. W większych gminach kandydaci muszą uzyskać co najmniej 150 głosów poparcia. Zgłaszając listę kandydatów w większych gminach należy pamiętać, że co najmniej 35 procent listy mają stanowić kobiety.
  • Do 4 marca można zgłaszać kandydatów do rad powiatów. Tu tez obowiązuje zasada co najmniej 35 procent listy dla kobiet. Kandydat musi mieć poparcie co najmniej 200 wyborców.
  • Do 4 marca przyjmowane są także zgłoszenia kandydatów do Sejmiku Wojewódzkiego. Tu obowiązuje poparcie 300 wyborców.
  • Do 14 marca komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W małych gminach kandydat na wójta musi zdobyć poparcie 150 wyborców, a w największych nawet 1,5 tysiąca osób.

Prowadząc kampanię wyborczą warto pamiętać, że komitety obowiązuje jawność finansów, a z dochodów i wydatków trzeba się będzie rozliczyć.

W najmniejszych gminach na kampanię można wydać najwyżej 1000 złotych w przeliczeniu na 1 mandat radnego.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2024. Pierwsze komitety już się zarejestrowały. Kampania wyborcza już rusza - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto