Nasza Loteria

Zobaczcie przedwojenne Opole na kolorowych pocztówkach. Tak kiedyś wyglądało nasze miasto. Było urocze

Sławomir Draguła
Widok na wschodnią pierzeję Rynku i wlot w obecna ulicę Książąt Opolskich.
Widok na wschodnią pierzeję Rynku i wlot w obecna ulicę Książąt Opolskich. Archiwum
Zamek Piastowski, kamienice przylegające do ratusza, synagoga przy Stawie Zamkowym - to tylko niektóre budynki, po których nie ma już śladu w Opolu. Ale zachowały się na pięknych, kolorowych, przedwojennych pocztówkach. Zobaczcie, jak wtedy wyglądało centrum Opola!

Opole to miasto o bogatej historii. Na przestrzeni wieków przeszło wiele przemian. Dopiero za sprawą fotografii i pocztówek udało się jednak uwieczniać jego wygląd.

Za sprawą wojennej zawieruchy, wiele się w Opolu zmieniło. Dużo budynków - zniszczonych nie podczas działań wojennych, a przez szabrowników i żołnierzy radzieckich po zajęciu miasta na początku 1945 roku - nie przetrwało do naszych czasów.

Ale wiele budowli - jak Zamek Piastowski czy nowa synagoga - zniknęło z krajobrazu miasta, gdy jeszcze nazywało się Oppeln.

Niemcy rozebrali zamek i spalili synagogę

Zamek w Opolu - którego najstarszą częścią była wieża Piastowska - rozebrali Niemcy w latach 1928-1930, aby na jego miejscu postawić nową siedzibę Rejencji Opolskiej.

Budowa warowni ruszyła natomiast ok. 1217 roku a prace zakończono ok. 1300 roku. Jej pierwszym właścicielem był Kazimierz I Opolski, kolejnymi Bolko I Opolski i Jan II Dobry.

Z kolei 1897 roku u zbiegu ulicy Lipowej (Lindenstrasse) z ulicą Portową (Hafenstrasse), czyli przy obecnej ulicy Barlickiego i ul. Piastowskiej zbudowano synagogę w orientalnym stylu.

Uroczystego poświęcenia dokonano 22 czerwca 1897 roku. Świątynię można zobaczyć już tylko na dawnych pocztówkach i starych fotografiach.

Istniała zaledwie 41 lat. Została spalona podczas "nocy kryształowej" 9 listopada 1938 roku. W 1999 roku przy ul. Barlickiego został odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Stawek do pływania i jazdy na łyżwach

Na jednym ze zdjęć można zobaczyć Stawek Zamkowy, stojący nad nim Domek Lodowy oraz synagogę. Staw powstał w 1855 roku z części fosy.

Otrzymał nazwę "zamkowy" najprawdopodobniej dlatego, że był położony w pobliżu zamku. Staw był miejscem, gdzie latem można było popływać na łódce, zimą zaś zmieniał się w ślizgawkę miejską.

W 1908 roku założone w Opolu Towarzystwo Łyżwiarskie (Eislaufverein) z inicjatywy opolskiego fotografa Maxa Glauera postanowiło wybudować nad stawem domek.

Drewniany budynek nazwano "Domkiem Lodowym". Oprócz siedziby towarzystwa otwarta została kawiarnia. Przed obiektem zbudowano przystań dla łódek.

W latach trzydziestych XX wieku staw był już dobrze przygotowanym lodowiskiem, dysponującym sztucznym oświetleniem, szatnią, urządzeniem do nawadniania tafli. W 1933 roku odbyły się tu mistrzostwa Niemiec w jeździe figurowej na lodzie.

Historia na zdjęciach

To, czego nie ma już w rzeczywistości, przetrwało do dziś za sprawą archiwalnych zdjęć i pocztówek. Prezentujemy te drugie, kolorowe, z racji ich niezwykłego uroku.

W ten sposób możecie zobaczyć, jak wyglądało Opole przed II wojną światową. Co widać na pocztówkach? Co stało się z uwiecznionymi budynkami? Co jest w ich miejscu? Sprawdźcie w galerii!

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto