Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barometr zawodów 2024. Ekonomiści, pracownicy biura podróży, fotografowie raczej nie znajdą pracy w zawodzie w województwie opolskim

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Fachowcy z branży budowlanej wciąż są pożądani na rynku pracy.
Fachowcy z branży budowlanej wciąż są pożądani na rynku pracy. R. Dimitrow / archiwum
Znane są już wyniki "Barometru Zawodów". To szczegółowe badanie rynku pracy, które pokazuje jacy pracownicy są najbardziej pożądani przez pracodawców i jednocześnie, w których zawodach trudniej o zatrudnienie.

W województwie opolskim w najtrudniejszej sytuacji są osoby, które wykształciły się w zawodzie ekonomisty. To dlatego, że wiele szkół średnich w regionie przygotowuje do tego zawodu, natomiast to nie wystarczy, by rozpocząć pracę np. jako księgowy lub specjalista w banku.

Do tego w zdecydowanej większości wymagane jest dodatkowo ukończenie studiów wyższych. Osoby, które nie kontynuują nauki w tym kierunku, często rejestrują się w urzędzie pracy i mają problem ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie.

Trudności w znalezieniu zatrudnienia w zawodzie są też różne według powiatów.

Przykładowo w powiecie strzeleckim jest nadwyżka pracowników obsługi turystycznej, w głubczyckim - cukierników, fryzjerów i rolników; natomiast w powiecie namysłowskim - fotografów, monterów okien i szklarzy oraz pracowników administracji.

- Te różnice wynikają bardzo często z tego w jakim kierunku kształcą szkoły średnie oraz z koniunktury w lokalnej gospodarce - zauważa Ilona Dębicka, doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Namysłowie. - Zdarza się bowiem, że któraś z lokalnych fabryk zwalnia specjalistów z danej dziedziny i nagle okazuje się, że mamy w tym zawodzie dużą nadwyżkę. W takich przypadkach zazwyczaj konieczne jest przekwalifikowanie się.

Na liście zawodów deficytowych znajduje się natomiast aż 29 profesji. 12 z nich wpisuje się w kategorię, którą można ogólnie określić jako "fachowcy".

Jeśli chodzi o przemysł i rynek budowlany są to m. in.:

  • cieśle
  • stolarze
  • dekarze
  • blacharze budowlani
  • elektrycy
  • elektromechanicy
  • elektromonterzy
  • pracownicy robót wykończeniowych
  • monterzy instalacji budowlanych
  • murarze i tynkarze
  • operatorzy
  • mechanicy sprzętu do robót ziemnych

Specjaliści zajmujący się analizą rynku pracy szacują, że niedobór miejsc pracy w branży budowlanej na poziomie ogólnopolskim może sięgać nawet 100 tysięcy etatów. Pod tym względem sytuacji nie zmienił nawet duży napływ uchodźców z Ukrainy. Ale także i w tym przypadku występują różnice na poziomie powiatów.

- W powiecie strzeleckim najbardziej deficytowe zawody związane są z branżą budowlaną. Ponadto są to takie profesje jak: fryzjerzy, monterzy, operatorzy maszyn, pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, psychologowie, lekarze, pielęgniarki, kierowcy ciężarówek - wylicza Iwona Ordyniec, zastępca dyrektora PUP w Strzelcach Opolskich.

Kierowcy ciężarówek są rozchwytywani, bo w regionie działa sporo firm z branży transportowej. Ponadto w ostatnich latach przy autostradzie A4 powstało kilka dużych centr logistycznych.

Ogólnopolski „Barometr Zawodów” przeprowadzany jest od 2015 r. Z racji tego, że badanie jest powtarzane co roku, pokazuje ono także ciekawe trendy.

- W tym roku na opolskiej liście mamy 38 zawodów deficytowych, natomiast w poprzednim było ich 48 - mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Widzimy na przykład, że rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli w przedszkolach, jak i szkołach, a w szczególności nauczycieli przedmiotów zawodowych i ścisłych.

Brak nauczycieli może wynikać ze stosunkowo niskich wynagrodzeń oraz pogarszającym się statusem tego zawodu.

Badanie „Barometr Zawodów” powstało na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Barometr zawodów 2024. Ekonomiści, pracownicy biura podróży, fotografowie raczej nie znajdą pracy w zawodzie w województwie opolskim - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto