Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Opola przed wojną. Przy Krakowskiej był sąd a na pl. Wolności domy towarowe. Miasto na przedwojennych pocztówkach

Red
Opole na przedwojennych pocztówkach. Rok 1938. Widok w dół Hindenburgstrasse (teraz ul. Krakowska) w stronę dworca kolejowego. Zdjęcia wykonane na rogu obecnej ul. Mozarta, po prawej widoczny jest szyld nieistniejącego hotelu Forms.
Opole na przedwojennych pocztówkach. Rok 1938. Widok w dół Hindenburgstrasse (teraz ul. Krakowska) w stronę dworca kolejowego. Zdjęcia wykonane na rogu obecnej ul. Mozarta, po prawej widoczny jest szyld nieistniejącego hotelu Forms. Opolska Biblioteka Cyfrowa
Dom towarowy Franza Justa i sklep obuwniczy Ota na obecnym pl. Wolności, gmach sądu, hotel Forms i kamienice przy ul. Krakowskiej - to tylko część budynków, które znajdowały się w centrum przedwojennego Oppeln. Sporo z nich już od dawna nie istnieje, inne mają odmienny wygląd. Zachowały się jednak na pocztówkach sprzed lat.

Budynek znany opolanom jako Europa to w istocie połączenie dwóch obiektów. Bliżej rynku był dom towarowy firmowany przez przedsiębiorcę Franza Justa.

Obok stał wyższy pawilon należący do firmy obuwniczej. Uwieczniono je na pocztówce z 1938 roku, gdy pl. Wolności nosił miano "Annabergplatz".

Jak czytamy na stronie "Opole z Sercem", oba obiekty padły ofiarą wojennej zawieruchy. Po latach, gdy rozpoczęła się odbudowa, dom towarowy Franza Justa przerobiono tak, by formą nawiązywał do sąsiedniego obiektu. W ten sposób powstał biurowiec dla miejskich i wojewódzkich urzędników.

To tylko jeden z przykładów na to, jak wiele historii kryje się w miejscach, które mijamy codziennie. W wielu przypadkach jedynym śladem są archiwalne fotografie oraz pocztówki, ukazujące dawną formę różnych punktów Opola.

Powód? Wiele z ówczesnych budynków zniszczono w 1945 roku - odpowiadali za to głównie szabrownicy i wojska sowieckie - a potem rozebrano, stawiając w ich miejscu nowe konstrukcje.

Przykładem rejon współczesnych Delikatesów przy ul. Krakowskiej. Na pocztówce z 1912 r. widać, że w ich miejscu znajdował się Sąd Powiatowy. Na ujęciu tym widać też liczne nieistniejące kamieniczki. Do dziś przetrwała właściwie tylko ta widoczna w oddali, będąca naprzeciwko wylotu z ul. Kościuszki.

Z kolei na pocztówce ukazującej widok w dół ul. Krakowskiej w stronę dworca kolejowego (wtedy była to Hindenburgstrasse) po prawej widać zabudowania hotelu Forms, największego w mieście.

Zajmował przestrzeń od ul. Mozarta, gdzie teraz są pomnik opolskiej Nike oraz skwer przed Filharmonią Opolską, aż do kamienicy, gdzie teraz jest siedziba Najwyższej Izby Kontroli w Opolu.

Zaś po lewej są nieistniejące kamienice, w miejscu których powstał blok. Na jego parterze są teraz cukiernie. Do dziś przetrwał za to widoczny nieco w głębi gmach, w którym przez lata działał bank.

To tylko część przykładów na to, jak niegdyś prezentowało się centrum Opola. Ukazują nie tylko to, jak wiele zmieniło się na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci, które budynki zniknęły z krajobrazu miasta, a które przetrwały do dziś.

W pewnych przypadkach są też świadectwem przemian w samym przedwojennym Oppeln. Tak jest w przypadku pocztówki z 1915 roku, ukazującej budynek narożny przylegający do domu towarowego Franza Justa, w miejscu którego powstał pawilon handlowy Ota.

Pocztówki zamieszczone w galerii pochodzą ze zbiorów Opolskiej Biblioteki Cyfrowej, prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. Jednym z najstarszych egzemplarzy jest panorama miasta z Wieży Piastowskiej datowana na końcówkę XIX wieku - rok 1898!

Są też pierwsze ujęcia z "dzielnicy generalskiej" czy widok rynku w dzień handlowy. A to tylko część z powodów, dla których warto zobaczyć, jak ponad sto lat temu wyglądało Opole.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto