Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzoszkielety i robot operacyjny. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie wchodzi na wyższy poziom operacji i rehabilitacji

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Nowy pawilon mieszkalny Opolskiego Centrum Rehabilitacji. Mieszkańcy trafią tam w styczniu
Nowy pawilon mieszkalny Opolskiego Centrum Rehabilitacji. Mieszkańcy trafią tam w styczniu Archiwum OCR
W styczniu pacjenci Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie zamieszkają w nowym pawilonie i skorzystają ze zmodernizowanej pływalni. W szpitalu odbędzie się też pierwsza pokazowa operacja z użyciem robota.

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie kończy inwestycję wartą ponad 30 milionów złotych. W styczniu oddany zostanie do użytku nowy pawilon mieszkalny dla 74 pacjentów z oddziału rehabilitacji i ortopedii. W sumie w szpitalu będzie miejsce dla ponad 100 pacjentów, bowiem 30 osób mieszka już w nowej części obiektu.

- To poprawi warunki bytowe pacjentów, ale też pozwoli nam zwolnić pomieszczenia w zamku (red: najstarsza część OCR), które zostaną przeznaczone na zabiegi rehabilitacji i pozwolą na wykorzystanie w niej robotyki – mówi Wojciech Machelski, prezes OCR. – Wchodzimy w robotykę jako pierwsi w województwie opolskim.

Ćwiczenia w egzoszkielecie

Na wyposażenie OCR już trafił robot do operacji ortopedycznych, kupiony dzięki wsparciu wysokości 3 mln złotych z urzędu marszałkowskiego. Pierwsza operacja o charakterze pokazowym z jego wykorzystaniem odbędzie się w styczniu. Robot pozwala precyzyjnie zaplanować i przeprowadzić operację wszczepienia endoprotezy biodra czy kolana, dzięki czemu pacjent może szybciej powrócić do zdrowia.

Robotyka i najnowsze technologie będą wykorzystane także na oddziale rehabilitacji OCR. Szpital w Korfantowie ma już na wyposażeniu rehabilitacji rezonans stochastyczny – platformę do terapii dorosłych i dzieci, która poprawia równowagę organizmu i koordynacje ruchową. Taki rezonans może być wykorzystywany w chorobach neurologicznych czy rehabilitacji po zabiegach ortopedycznych. Zarząd OCR negocjuje też zakup trzech egzoszkieletów, czyli skomplikowanych urządzeń rehabilitacyjnych, które usprawianiają ludzi po najcięższych urazach i operacjach.

Tężnia dla pacjentów i mieszkańców

Po zakończeniu prac budowlanych i przeprowadzek OCR przygotowuje się też do zagospodarowania terenu wokół szpitala. Planowana jest tam między innymi budowa tężni solankowej, która może powstać we współpracy z miejscową gminą.

- Gmina Korfantów także przygotowuje się do budowy tężni. W przyszłorocznym budżecie mamy zarezerwowane 50 tysięcy złotych na opracowanie projektu – mówi burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik. – Możemy to jednak zrobić wspólnie z OCR, gmina jest gotowa dołożyć do budowy i utrzymania tężni. Tężnia OCR ma bowiem powstać na terenie dostępnym publicznie dla wszystkich chętnych, nie tylko pacjentów, ale też mieszkańców i turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzoszkielety i robot operacyjny. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie wchodzi na wyższy poziom operacji i rehabilitacji - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto