MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Energetycy ruszają z wielką przebudową sieci wysokich napięć. Na Opolszczyźnie też będzie się działo

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Jarosław Jakubczak/Polskapresse
64 miliardy złotych – tyle w ciągu najbliższych 10 lat trzeba wydać na rozbudowę sieci energetycznych wysokich napięć w Polsce. Duże inwestycje będą prowadzone także na Opolszczyźnie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wystąpiły do wojewody opolskiego o ustalenie lokalizacji strategicznej inwestycji, jaką jest budowa stacji elektroenergetycznej 220/110 kV Nysa wraz z wyprowadzeniem istniejącej linii 220 kV Ząbkowice (województwo śląskie) – Opole Groszowice. Chodzi o zapewnienie dostaw energii dla Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej w Radzikowicach pod Nysą, gdzie działa już duży zakład produkcji materiałów katodowych do aut elektrycznych i zaczęła się budowa drugiego, podobnego zakładu.

- Zakres prac będzie polegał na demontażu istniejących i podwieszeniu nowych przewodów odgromowych oraz przewodów OPGW na odcinku od słupa nr 103 do słupa nr 116, które znajdują się w pobliżu budowanej stacji elektroenergetycznej Nysa – mówi Małgorzata Górnik, specjalista ds. komunikacji społecznej w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych. - Nasz wniosek nie dotyczy budowy nowej sieci elektroenergetycznej. Do realizacji wymienionych prac wykorzystane zostaną istniejące konstrukcje słupowe. W wyniku realizacji robót nie zmieni się przebieg linii ani miejsca posadowienia istniejących słupów.

Na północy województwa trwają przygotowania do budowy linii 400 kV Dobrzeń – Pasikurowice – Ostrów.

Plan na 10 lat

To pierwsze duże inwestycje Polskich Sieci Energetycznych na Opolszczyźnie, ale szykują się kolejne. PSE niedawno opublikowały Plan Rozwoju Sieci Przesyłowych na lata 2025 – 2034. Wśród planowanych na najbliższe 10 lat zadań inwestycyjnych na Opolszczyźnie znalazły się min.

  • Rozbudowa stacji 220/110 kV Blachownia z wyprowadzeniem linii 220 kV Groszowice – Kędzierzyn Koźle dla poprawy zaopatrzenia w energię wschodniej części Opolszczyzny
  • Budowa nowej stacji 220/110 kV w rejonie Opola z wyprowadzeniem nowej linii 400 kV Dobrzeń – Pasikurowice dla zasilania terenu inwestycyjnego w Opolu
  • Przebudowa linii 220 kV Blachownia – Groszowice
  • Rozbudowa rozdzielni Blachownia dla przyjęcia magazynów energii Kędzierzyn i Pawłowiczki
  • Rozbudowa rozdzielni Dobrzeń dla podłączenia instalacji fotowoltaicznych Prądy i Piotrowa
  • Rozbudowa rozdzielni Nysa dla magazynu energii Złotogłowice

Nowe potrzeby, nowa sieć

Polskie Sieci Energetyczne chcą w ciągu 10 lat zainwestować 64 miliardy złotych na nowe i zmodernizowane sieci. Trzeba będzie odebrać energię od projektowanych morskich farm wiatrowych, od elektrownie atomowej na Pomorzu i kilku średnich elektrowni atomowych.

Sieć musi być też gotowa do przyjęcia energii z powstających i planowanych dużych farm fotowoltaicznych, bo część takich inicjatyw czeka na pozwolenia przyłączeniowe. Tylko w rejonie Nysy o przyłączenie do sieci ubiegają się instalacje o mocy w sumie ponad 160 megawatów. W rejonie Dobrzenia instalacje o mocy 350 megawatów.

Nowe wyzwania dla sieci energetycznej stawia także rozporządzenie Rady Unii Europejskiej z ubiegłego roku, które nakłada obowiązek budowy stacji szybkiego ładowania dla elektrycznych aut osobowych i ciężarowych w odstępie 60 kilometrów wzdłuż korytarzy europejskiej sieci transportowej TEN-T. Na Opolszczyźnie jest nią autostrada A4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Energetycy ruszają z wielką przebudową sieci wysokich napięć. Na Opolszczyźnie też będzie się działo - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto