Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Profesorowie z dalekich zakątków świata pokochali Opole. Chcą tutaj mieszać i nadal pracować na Politechnice Opolskiej

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Profesorowie z Chin i Indii to nie jedyni zagraniczni naukowcy, którzy chcą pracować na Politechnice Opolskiej.
Profesorowie z Chin i Indii to nie jedyni zagraniczni naukowcy, którzy chcą pracować na Politechnice Opolskiej. Mateusz Majnusz
Profesorowie Munish Kumar Gupta z Indii i Zhixiong Li z Chin, pierwotnie przyjechali do Opola na dwa lata w ramach projektu badawczego. Jednakże, zakochani w urokach miasta i możliwościach, jakie oferuje praca na Politechnice Opolskiej, postanowili zostać tu na stałe, sprowadzając do Opola swoje rodziny.

Naukowcy, których doświadczenie zyskuje uznanie nie tylko w Polsce, ale także na świecie, mogliby wybrać w zasadzie każdy ośrodek naukowy na świecie.

Wybrali jednak Opole i Politechnikę Opolską, która według kryteriów rankingu Listy Szanghajskiej w obszarze inżynierii mechanicznej jest najlepszą uczelnią w kraju.

- Projekt dobiega końca, naukowcy zadeklarowali, że chcą związać się z naszą uczelnią na znacznie dłużej. Chcą zostać i pracować nadal. Dla nas to przede wszystkim informacja, że nasze środowisko naukowe jest na tyle atrakcyjne, że osoby o tak wysokim dorobku naukowym chcą do nas przyjeżdżać zwłaszcza, że konkurujemy z uczelniami tak naprawdę z całego świata – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Pracował w USA, Australii czy Korei, ale wybrał Opole

Prof. Munish Kumar Gupta zajmuje się tribologią i zrównoważonym wytwarzaniem, wcześniej prowadził badania i wykładał m.in. na prestiżowym uniwersytecie Shandong w chińskim Jinanie. Prof. Zhixiong Li posiada bardzo duży, multidyscyplinarny dorobek naukowy dotyczący inżynierii mechanicznej oraz energetyki. Pracował na wiodących, światowych uniwersytetach, takich jak Yonsei University w Korei Południowej, UNSW w Australii czy w amerykańskim Iowa State University.

– Politechnika Opolska, oprócz wysokiej jakości pracy, nowoczesnych laboratoriów i środowiska zorientowanego na przemysł, oferuje różnorodne możliwości ogólnego rozwoju osobistego oraz zawodowego. Pracowałem już w kilku miejscach w Indiach, Chinach, a teraz pracuję w Polsce. Najlepiej oceniam Opole ze względu na środowisko i przyjazną kulturę. Opole jest najlepszym miastem do życia ze względu na spokojne otoczenie. Mieszkam tu z żoną i dwuletnim synem – podkreśla prof. Munish Kumar Gupta.

Jednocześnie zwraca uwagę, że Politechnika Opolska to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce.

- Poza wysokiej jakości środowiskiem pracy, uczelnia oferuje świetną atmosferę naukową oraz możliwości pracy w zespole międzynarodowym – dodaje prof. Munish Kumar Gupta.

"Opolanie to najmilsi ludzie, jakich kiedykolwiek spotkałem"

Natomiast prof. Zhixiong Li zajmuje się nowatorską, sterowaną danymi, opartą na inteligentnym prognozowaniu platformą do złożonych systemów cyberfizycznych.

– Współpracuję z prof. Guptą. Dzielimy się naszym doświadczeniem w zakresie technik opartych na wiedzy dla inteligentnego sektora produkcyjnego. Wspólnie opracowujemy wiodące na świecie technologie w inteligentnej produkcji, proponując nowatorskie technologie czujników do monitorowania stanu złożonych systemów fizycznych. Zwiększając jakość badań i ich wpływ, liczymy na to, że Politechnika Opolska będzie coraz lepsza w rankingach światowych – mówi prof. Zhixiong Li.

Profesor przyznaje, że obecnie uzyskał wstępne wyniki na cyfrowej platformie z dwoma napędami do inteligentnej prognozy, ale wyniki opierały się na ocenie eksperymentalnej.

- Muszę prowadzić swoje badania dalej w stronę zastosowań praktycznych. Jeśli odniesiemy sukces, wpływ będzie ogromny na poprawę bezpieczeństwa i redukcję kosztów konserwacji w procesach produkcyjnych – dodaje.

Również on bardzo polubił życie w Opolu.

– Uwielbiam spokój i ciszę w Opolu, a jeszcze bardziej uwielbiam ludzi w Opolu. To najmilsi ludzie, jakich kiedykolwiek spotkałem – podkreśla Li.

Politechnika Opolska przyciąga naukowców z całego świata

Profesorowie z Chin i Indii to nie jedyni zagraniczni naukowcy, którzy chcą pracować na Politechnice Opolskiej.

– Pracują u nas naukowcy z Czech, Indii, a także z dalekiej Brunei. Naszym celem jest szukanie utalentowanych osób, które chcą się rozwijać naukowo, ale także budować silną politechnikę i tym samym silny region – zaznacza prof. Grzegorz Królczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto