Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obywatele Ukrainy uciekający do Polski przed wojną, mogą liczyć na pomoc lekarską w przychodniach i szpitalach

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Obywatele Ukrainy uciekający do Polski przed wojną, mogą liczyć na pomoc lekarską w przychodniach i szpitalach.
Obywatele Ukrainy uciekający do Polski przed wojną, mogą liczyć na pomoc lekarską w przychodniach i szpitalach. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Ukraińcy, którzy uciekli do Polski z powodu rosyjskiej agresji militarnej mogą liczyć na pomoc medyczną w naszych poradniach i szpitalach. Świadczenia rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.

Każdemu uchodźcy z Ukrainy, który „zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej” - czytamy w komunikacie NFZ.

Granice Polski przekroczyło już ponad 200 tys. uchodźców. Szukają tu schronienia i pomocy, a wśród nich są osoby, które potrzebują, albo w każdej chwili mogą potrzebować pomocy medycznej. I dostaną ją na takich samych zasadach jak polscy pacjenci. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Dotyczy to tych Ukraińców, którzy mają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium Polski, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym.

Przepisy obejmą te placówki, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego br. Za świadczenia zapłaci Fundusz z budżetu państwa, a podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie tych świadczeń, ale lekarze - gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy - już teraz nie powinni go odsyłać, ani odmawiać porady. A za udzieloną pomoc nie powinni domagać się zapłaty.

- Świadczeniodawcy powinni natomiast ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu lub innego dokumentu podróży, albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP - mówi Barbara Pawlos z opolskiego NFZ.

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) już zadeklarowali gotowość niesienia pomocy. Uchodźcy z Ukrainy przychodzący do przychodni rodzinnych mogą liczyć na poradę w gabinetach POZ, wystawianie e-recept, bezpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 oraz szczepienia przeciw COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obywatele Ukrainy uciekający do Polski przed wojną, mogą liczyć na pomoc lekarską w przychodniach i szpitalach - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto