Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole sto lat temu. Elektownia w centrum miasta, porty na Młynówce i Odrze, towarzystwo wioślarskie i wiele innych ciekawych miejsc

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Przedwojenne Opole na zdjęciach. Lata 1910-1920. Rynek. Stragany. W tle katedra.
Przedwojenne Opole na zdjęciach. Lata 1910-1920. Rynek. Stragany. W tle katedra. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Opola sprzed 100 lat. Fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, w oryginale były czarno-białe, ale zostały pokolorowane. Dzięki nim możliwy jest spacer po mieście, którego już nie ma. Zobaczmy, jak wiele z przedwojennego Oppeln przetrwało do dziś.

Opole sto lat temu. Elektrownia w centrum miasta

Początek XX wieku to dynamiczny rozwój Opola czyli przedwojennego Oppeln. Powstają kolejne kamienice i domy oraz zakłady pracy i instytucje.

Przy ówczesnej Rosenberger Strasse, aktualnie ul. Oleska, powstały wodociągi natomiast przy Groß-Strehlitz Strasse - dziś ul. Armii Krajowej - wybudowana została gazownia.

Jednak początek XX wieku to era elektryczności, która nie ominęła również Opola. Decyzję o budowie elektrowni podjęto w 1906 roku, a prace ruszyły rok później. Zakład powstał nad Odrą, u zbiegu dzisiejszych ul. ks. Baldego i Marii Konopnickiej w rejonie obecnej katedry.

Elektrownia ruszyła w maju 1908 roku i napędzały ją dwa parowe kotły i takie same turbiny. W związku z rozwojem ówczesnego Oppeln bardzo szybko potrzebne były kolejne rozbudowy elektrowni. Ostatecznie zakład zamknięto w 1931 roku a prąd zaczęto kupować z elektrowni przy cementowni w Groszowicach.

Porty w przedwojennym Opolu

Na naszych fotografiach można zobaczyć, jak 100 lat temu wyglądały porty w Opolu. Jeden z nich, jeszcze w XIX wieku powstał na Młynówce. Obiekt był mały, bez potrzebnej infrastruktury i nie spełniał żadnych standardów, w związku z tym niewiele się w nim działo.

Na jednym ze zdjęć w naszej galerii z 1927 roku można zobaczyć przewoźnika piasku w porcie przeładunkowym na Młynówce w okolicach dzisiejszej ul. Korfantego.

W 1902 roku rozpoczęto budowę portu w Zakrzowie, który kilka lat wcześniej został włączony w granice Opola. Inwestycję oddano do użytku 25 października 1913 roku.

W porcie przeładowywano i spławiano barkami głównie cement z opolskich cementowni, w późniejszym czasie zbudowano też magazyny zbożowe oraz chłodnie i rzeką transportowano również żywność. Po zakończeniu II wojny światowej port podupadł i tak jest do dziś.

Przedwojenne Oppeln. Kościoły

Na fotografiach możemy m.in. zobaczyć kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, czyli kościół "na górce" ze schodami przed przebudową oraz tymi, które znamy z dzisiejszych czasów.

Na innych zaś zdjęciach widnieje kolejna opolska parafia: pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy dzisiejszej ul. Mickiewicza. W czasie, gdy wykonano fotografie, nie było jeszcze charakterystycznego betonowego płotu, pusty był też dzisiejszy pl. Mickiewicza.

Ciekawa jest też fotografia ukazująca, jak kiedyś wyglądał budynek, w którym dziś mieści się pobliski ośrodek zdrowia i sanepid.

Opole 100 lat temu. Rynek

Warto też zobaczyć, jak kiedyś wyglądał opolski Rynek i ratusz. Na fotografiach sprzed stu i więcej lat widać przylegające do niego kamieniczki. Dziś nie ma po nich już śladu. Budynki rozebrano, by możliwa była rozbudowa ratusza.

Opole sto lat temu. Zamek Piastowski

Niestety, do czasów dzisiejszych nie przetrwał Zamek Piastowski, który przez wieki stał w miejscu dzisiejszego urzędu wojewódzkiego. Pamiątką po nim jest Wieża Piastowska.

Opole 100 lat temu. Kolej i port

W naszej galerii można zobaczyć też, jak kiedyś wyglądały okolice dworca kolejowego oraz opolski węzeł kolejowy przed elektryfikacją, są też opolskie zakłady przemysłowe oraz okolice portu na Odrze.

Zapraszamy do galerii pokolorowanych zdjęć przedwojennego Opola.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto