Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie jeszcze takie Opole? Budowa mostu przez Odrę, Cytruska czy Copernicusa. Miasto z lat 90. i 2000

Sławomir Draguła
Ul. Wrocławska w Opolu.
Ul. Wrocławska w Opolu. Witold Chojnacki
W latach 90. i na początku XXI wieku w Opolu powstało wiele inwestycji. M.in. wybudowano obwodnicę, powstał pierwszy hipermarket, czy przebudowano gmach byłego szpitala przy pl. Kopernik na siedzibę Uniwersytetu Opolskiego. Zmieniło się też wiele innych miejsc. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Opola, jakie pamiętacie sprzed 20 czy 30 lat.

Opole zmienia się z roku na rok - to fakty, z którym dyskutować się nie da. Czy na lepsze? Generalnie tak, choć każdy może mieć swoje zdanie.

Dziś zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które pokazują zmiany, do których doszło na przestrzeni trzech ostatnich dekad.

Jedna z najświeższych dotyczy ścisłego centrum miasta. Na dwóch fotografiach można zobaczyć, jak jeszcze niedawno wyglądał opolski dworzec PKS. Starych, zniszczonych wiat i przestarzałego placu manewrowego już nie ma, a w miejscu tym powstaje nowoczesne centrum przesiadkowe "Opole Główne".

Na jednej z fotografii można zobaczyć też "stare" skrzyżowanie ul. Oleskiej, Bohaterów Monte Cassino i Batalionów Chłopskich. Od niedawna miejsce to wygląda zupełnie inaczej. Powstał m.in. wiadukt drogowy, dwa tunele, wielkie rondo i centrum przesiadkowe "Opole Wschodnie".

A kto pamięta jeszcze , jak ponad dwadzieścia lat temu odbywał się ruch ulicą Spychalskiego przez Kanał Ulgi, kiedy nie było jeszcze tzw. Mostu Zaodrzańskiego? Wąską groblą, którą usypano jako tymczasowe rozwiązanie podczas budowy mostu w ciągu ul. Niemodlińskiej.

Jak to często bywa, tymczasowe rozwiązanie zostało na lata, mimo tego, że grobla oraz wymuszona nią przerwa w wałach, stwarzały zagrożenie powodziowe.

Natomiast podczas obfitych opadów, kiedy stan wody był podwyższony, zalewana była zbudowana na grobli jezdnia, co paraliżowało ruch w tej części Opola.

Na fotografiach można zobaczyć też, jak wyglądała budowa mostu przez Odrę w Wróblinie, w ciągu opolskiej obwodnicy (ul. Powstańców Warszawskich). Zdjęcia te wykonano w październiku 1998 roku.

Mamy też fotografie z budowy nowego "Cytruska" przy ul. Reymonta, czy biurowca PZU u zbiegu ul. Ozimskiej i Sempołowskiej a także remontu gmachu byłego szpitala przy pl. Kopernika, który zamieniono na gmach Uniwersytetu Opolskiego - Collegium Maius.

Przeglądając galerię natkniemy się na zdjęcia nieistniejących już budynków, m.in. biurowca opolskich zakładów Metalchem, którego budowę wstrzymano pod koniec lat 70. Ten 54-metrowy kolos był jedną z najwyższych budowli w mieście.

Nigdy nie skończony wieżowiec sprzedał syndyk Metalchemu. Wcześniej myślano o jego przebudowie m.in. na mieszkania i akademik, ale ze względu na koszty tych pomysłów zaniechano.

Zobacz na starych zdjęciach, jak przed laty wyglądało Opole.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto