MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Politycy PiS tracą stanowiska. Wojewoda chce zwolnić wojewódzkiego inspektora handlowego

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Paweł Nakonieczny (z lewej) z poseł Katarzyną Czocharą i burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem.
Paweł Nakonieczny (z lewej) z poseł Katarzyną Czocharą i burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem. Krzysztof Strauchmann/Archiwum
Wojewoda Monika Jurek wystąpiła do rady powiatu nyskiego o zgodę na rozwiązanie umowy o pracę z Pawłem Nakoniecznym, wojewódzkim inspektorem Państwowej Inspekcji Handlowej. Jako radny powiatowy podlega on pewnej ochronie.

Pani wojewoda powiadomiła radę powiatu, że zamierza odwołać ze stanowiska Pawła Nakoniecznego, wojewódzkiego inspektora PIH w Opolu. Ustawa samorządowa gwarantuje radnym ochronę prawną w wypadku, gdyby mieli stracić pracę w ramach represji za prowadzoną przez siebie działalność publiczną. Rada musi ustalić czy taki związek występuje w konkretnym przypadku i przegłosować swoją zgodę na rozwiązanie umowy o pracę z radnym. Wniosek dotyczący Pawła Nakoniecznego będzie głosowany na sesji 28 czerwca.

- Jak wynika z wniosku wojewody opolskiego, powód odwołania radnego z piastowanego stanowiska nie jest związany ze sprawowaniem przez niego mandatu radnego rady powiatu - napisał w uzasadnieniu do projektu uchwały przewodniczący rady Piotr Bobak. - Wynika z okoliczności obiektywnych. Zamierzone odwołanie spowodowane jest koniecznością podjęcia działań mających na celu usprawnienie i poprawę jakości pracy Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej.

Paweł Nakonieczny jest przewodniczącym PiS w powiecie nyskim. W poprzedniej kadencji samorządu kierował pracą rady miejskiej w Nysie. W 2022 roku poseł Witold Zembaczyński oskarżył go o mobbing wobec pracowników opolskiego inspektoratu PIH, w wyniku czego z pracy odeszła prawie połowa z nich. Kontrola inspekcji pracy nie potwierdziła tych zarzutów.

Wojciech Komarzyński do zwolnienia

18 czerwca Sejmik Województwa Opolskiego wyraził zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z radnym wojewódzkim Prawa i Sprawiedliwości - Wojciechem Komarzyńskim, który był zatrudniony jako starszy specjalista w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu czyli w instytucji podlegającej pod marszałka. Prezes WFOŚiGW uzasadniła swój wniosek tym, ze Wojciech Komarzyński po zakończeniu bezpłatnego urlopu nie stawił się do pracy.

W 2020 roku Wojciech Komarzyński otrzymał bezpłatny urlop z WFOŚ, ponieważ objął stanowisko wicedyrektora, a potem dyrektora opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pracę w ARiMR stracił 31 maja tego roku. Już dwa tygodnie wcześniej wyraził jednak gotowość powrotu do pracy w WFOŚ.

Radny Komarzyński wystąpił do wojewody o uchylenie uchwały Sejmiku. Argumentuje, że jego pracodawca podał pozorny powód zwolnienia, a radni Sejmiku przyjęli to w sposób bezkrytyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politycy PiS tracą stanowiska. Wojewoda chce zwolnić wojewódzkiego inspektora handlowego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto