Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ranking Szanghajski uczelni świata. Politechnika Opolska wśród 150 najlepszych szkół wyższych!

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Wielki sukces Politechniki Opolskiej.
Wielki sukces Politechniki Opolskiej.
Politechnika Opolska znalazła się w najnowszej edycji Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects. Opolska uczelnia znalazła się wśród 150 najlepszych na świecie uczelni w dziedzinie nauk technicznych i inżynieryjnych.

- Wejście do tego zestawienia jest bezprecedensowym osiągnięciem - mówi Anna Kułynycz, rzeczniczka Politechniki Opolskiej. – Nasza uczelnia została wysoko oceniona w dwóch obszarach: Mechanical Engineering oraz Instruments Science & Technology. Według kryteriów rankingu w obszarze Mechanical Engineering Politechnika Opolska jest najlepszą uczelnią w kraju.

Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) to międzynarodowe zestawienie uczelni dla poszczególnych dyscyplin naukowych. W tym roku oceniano ok. 1,9 tysiąca uczelni ze 104 krajów. Osobne listy są typowane dla 54 dyscypliny naukowe podzielone pomiędzy 5 dziedzin - nauki przyrodnicze, medyczne, społeczne, nauki o życiu oraz nauki techniczne i inżynierskie. W obszarze Mechanical Engineering Politechnika Opolska została oceniona najwyżej spośród polskich uczelni, a oceniono jeszcze Politechnikę Gdańską, Politechnikę Lubelską i Politechnikę Wrocławską.

- To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla naszej społeczności akademickiej, ale całego Opola i regionu - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects to największy, najbardziej prestiżowy ranking na świecie, który ocenia ok. 20 tysięcy uczelni. Sam fakt zakwalifikowania się na listę rankingową jest marzeniem każdej uczelni. To panteon świata nauki, ogromny sukces. Bardziej prestiżowego rankingu nie ma. Do tej pory historycznie żadna polska uczelnia nie zajęła tak wysokiej pozycji na świecie.

- Mechanical Engineering to dyscyplina naukowa kluczowa w naszym kraju. W tegorocznym zestawieniu żadna uczelnia z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Węgier, Czech, Izraela, Austrii, Finlandii, Indii, Irlandii czy Brazylii nie została tak wysoko oceniona jak Politechnika Opolska - mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej. - Natomiast w obszarze Instruments Science & Technology nasza uczelnia znajduje się wśród 300 najlepszych uczelni świata.

Ranking Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Wśród kryteriów są m.in.: liczba publikacji, liczba najczęściej cytowanych naukowców i współpraca naukowa.

- Ranking Szanghajski jest stabilnym, światowym rankingiem, ukierunkowanym na osiągnięcia naukowe. Każda uczelnia wyższa na świecie buduje swoje portfolio obszarów, w których prowadzi badania, kształci studentów i rozwija swoje aktywności. Wiedza o tym jaki obszar nauki jest najmocniejszy w danym ośrodku akademickim jest bardzo ważna dla studentów i przemysłu - informuje prof. Grzegorz Królczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ranking Szanghajski uczelni świata. Politechnika Opolska wśród 150 najlepszych szkół wyższych! - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto