MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak przed laty żyli mieszkańcy Opolszczyzny. Chcielibyście wrócić do tamtych czasów?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak przed laty wyglądały miasta Opolszczyzny. Pamiętacie jeszcze tamte czasy?
Tak przed laty wyglądały miasta Opolszczyzny. Pamiętacie jeszcze tamte czasy? Archiwum nto
Dziś prezentujemy galerię archiwalnych zdjęć ukazujących życie mieszkańców województwa opolskiego w latach 60., 70. i 80. oraz to, jak wówczas wyglądały miasta regionu. Zapraszamy na podróż w czasie.

W naszej galerii można zobaczyć m.in. zdjęcia Opola, Nysy, Brzegu, Kluczborka, Strzelec Opolskich, Krapkowic, Namysłowa, Prudnika, Otmuchowa, Głogówka czy Paczkowa.

Paczków pełen historii i tajemnic

Paczków nazywany jest polskim Carcassonne, bo jedną z jego atrakcji są średniowieczne mury obronne tak, jak słynnego miasteczka o tej nazwie na południu Francji.

Obwarowania miejscami są wysokie na 7 metrów, zbudowane z kamienia łamanego, otaczają miasto regularnym owalem o długości 1200 metrów.

Co ciekawe z 24 tzw. baszt łupinowych, do naszych czasów przetrwało aż 19.

Elementami zachowanych obwarowań Paczkowa są także trzy wieże bramne - Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka - oraz brama Nyska.

Będąc w Paczkowie warto zobaczyć też ratusz, który powstał w połowie XVI wieku, monumentalny kościół p.w. św. Jana Ewangelisty z potężną wieżą i charakterystycznym wykończeniem dachu w formie tzw. „jaskółczych ogonów“ czy owiany licznymi legendami Dom Kata.

Budynek wzniesiony jest metodą muru pruskiego i znajduje się niedaleko rynku, tuż za Wieżą Nyską.

Opole i "baba na byku"

Fotografie z Opola pokazują m.in. plac Wolności i pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na początku lat 70.,

Monument potocznie nazywany opolska Nike, autorstwa Jana Borowczaka, odsłonięty został 9 maja 1970 roku.

Przedstawia on Nike z rozpostartymi skrzydłami, symbol zwycięstwa i wolność, stojącą na turze. Opolanie potocznie mówią na ten pomnik baba na byku.

Wysokość pomnika to 15 m, a jego masa wynosi ponad 400 ton. Jego wykonawcą było Opolskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Pomnik myśliwego z psem, czyli symbol Strzelec Opolskich

Historia pomnika nierozerwalnie wiąże się z pochodzeniem nazwy miasta – Strzelce. Jedna z wersji utrzymuje, że miasto zawdzięcza swą nazwę zamieszkującym na tych terenach we wczesnym średniowieczu strzelcom książęcym, myśliwym, którzy w strzeleckich lasach polowali wraz z księciem na licznie występującą tu zwierzynę.

Stulecia mijały, a brak było symbolu miasta. W 1929 r., przed ratuszem, w miejscu dotychczasowej starej studni, postawiono fontannę z pomnikiem średniowiecznego myśliwego. Figurę odlano w Królewskiej Odlewni w Gliwicach.

Pomnik, nazywany też strzelcem lub myśliwcem, mieszkańcom i turystom kojarzy się z piastowskimi korzeniami miasta i symbolizuje rodowód nazwy: Strzelce.

Zapraszamy na podróż w czasie

W naszej galerii można zobaczyć również ludzi spacerujących w tym samym okresie ul. Krakowską oraz tzw. żółty mostek z drewnianą nawierzchnią.

W sentymentalną podróż w czasie możemy Państwa zabrać, dzięki fotografiom pochodzącym z archiwum Nowej Trybuny Opolskiej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego i Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Sprawdźcie, jak na przestrzeni lat zmieniały się Wasze miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak przed laty żyli mieszkańcy Opolszczyzny. Chcielibyście wrócić do tamtych czasów? - Nysa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto