Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Praszka z lotu ptaka. Park na środku rynku. W planach miało to być miasto 40-tysięczne

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Praszka z lotu ptaka
Praszka z lotu ptaka Krzysztof Szczepański/ Fotofax
Praszka ma obecnie niespełna 7,5-tysiąca mieszkańców, ale w czasach PRL-u planowano rozbudowę i zwiększenie liczby mieszkańców aż do 40 tysięcy. Produkowano wówczas w Praszce hamulce dla całego bloku komunistycznego. Dzisiaj Praszka słynie z niezwykłego rynku, na którym rosną dorodne drzewa i który jest zaprzeczeniem powszechnej w polskich miastach betonozy.

Zdjęcia Praszki z lotu ptaka wykonał Krzysztof Szczepański, znany praszkowski fotografik. Użył drona, żeby zobaczyć miasto z innej perspektywy.

- Chciałem pokazać moją rodzinną Praszkę w pełnej perspektywie. Mamy super rynek, który najbardziej imponująco wygląda właśnie z lotu ptaka - mówi Krzysztof Szczepański. - Inne miasta ze swoimi zabetonowanymi rynkami mogą się skryć się pod tym względem w porównaniu z Praszką!

- Taki starodrzew w centrum miasta to skarb, a dla ludzi przyjemność odpoczynku w cieniu - uważa Elżbieta Stengritt-Talik.

- Nie wyobrażam sobie inaczej. Pamiętam rynek w Dobrodzieniu z kultem i tradycją, a teraz jest tam plac betonowy. Mam nadzieję, Praszka taka zostanie długo i długo, bo natura tym kieruje i w dobie upałów zawsze można znaleźć schronienie pod koroną drzew - mówi Sławomir Matusiak, mieszkaniec Praszki.

W epoce betonozy i rewitalizacji polegającej na wykładaniu placów płytami z betonu i granitu rynek w Praszce pięknieje z każdym dniem. Władze Praszki poszły pod prąd w Polsce. Zamiast wycinać zieleń i kłaść w to miejsce płyty granitowe i kostki betonowe, hoduje na centralnym placu miasta park.

Praszka miała być dużym miastem

Ciekawostką jest, że w czasach PRL-u planiści przewidywali szybki rozwój Praszki i zwiększenie liczby mieszkańców do 40 tysięcy!

W latach PRL-u Praszka dynamicznie się rozwijała. To tutaj zbudowano fabrykę motoryzacyjną, w której produkowano hamulce do radzieckich: kamazów, gazików, uazów i krazów.

Urbaniści planowali, że Praszka będzie tak dużym miastem jak Nysa. Planowano budowę dużego blokowiska na polach na Makowym Wzgórzu. Ostatecznie nie powstały tam bloki mieszkalane, tylko sanktuarium maryjne.

Do dzisiaj fabryka motoryzacyjna przy ul. Kaliskiej 72 w Praszce (obecnie należy do firmy Neapco) to największy zakład pracy nie tylko w Praszce, ale także w powiecie oleskim. Pracuje tutaj prawie tysiąc ludzi. W PRL-u gigant zatrudniał jednak ponad pięć tysięcy osób, a do tego planowano dalszą rozbudowę fabryki!

W czasach przed zbudowaniem Zakładów Sprzętu Motoryzacyjnego „Polmo” Praszka była małym miasteczkiem. W latach 1870-1919 pozbawiona została nawet praw miejskich. Do końca II wojny światowej na rzece Prośnie znajdowała się polsko-niemiecka granica.

W XXI wieku Praszka mocno się wyludnia. W latach 2002-2021 liczba mieszkańców zmalała o 12,3 procent. Aktualnie w Praszce mieszka 7377 osób (stan na koniec roku 2021 wg Głównego Urzędu Statystycznego).

Dla porównania zobacz, jak Praszka wyglądała z lotu ptaka przed dekadą:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wygląda Praszka z lotu ptaka. Park na środku rynku. W planach miało to być miasto 40-tysięczne - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto