MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opolska wagonówka z kontraktem na remonty kolejnych wagonów dla PKP Intercity

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolski zakład należący do firmy PKP Intercity Remtrak wyremontuje wagony narodowego przewoźnika.
Opolski zakład należący do firmy PKP Intercity Remtrak wyremontuje wagony narodowego przewoźnika. Sławomir Drauła
Przewoźnik zleci naprawy i przeglądy 450 wagonów firmie PKP Intercity Remtrak. Kwota kontraktu to ponad 400 mln złotych. Prace zostaną przeprowadzone w zakładach naprawczych w Idzikowicach, Warszawie i Opolu.

Na początku 2024 roku PKP Intercity przeprowadziło rozpoznanie rynku mające na celu sprawdzenie możliwości zakładów naprawczych oraz producentów taboru, do przeprowadzenia tak dużej inwestycji a także określenie wartości projektu. Jednak żadna z firm zajmujących się utrzymaniem i remontami wagonów nie odpowiedziała na zapytanie o informację. Przewoźnik zdecydował więc o zleceniu napraw 450 wagonów spółce PKP Intercity Remtrak, m.in jej zakładowi w Opolu. Kwota kontraktu to ponad 400 mln złotych.

- W ostatnich latach trwały prace nad unowocześnieniem zakładów PKP Intercity Remtrak właśnie pod realizację tego typu zadań. Większa liczba zamówień oznacza rozwój firmy oraz stabilizację dla pracowników - informuje Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity. - Chcę zaznaczyć, że systematycznie rośnie liczba zleceń, które wykonuje dla nas spółka Remtrak.

W latach 2015-2023 firma zrealizowała aż 5634 zlecenia, z czego 885 w 2021 roku, 913 w 2022 roku i 1004 w 2023 roku.

- Od 2021 roku Remtrak prowadzi również modernizację wagonów na poziomie P5 a od 2022 roku naprawy lokomotyw na poziomie P4 – mówi Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Wagonówka po przejściach

Przypomnijmy. Opolska wagonówka mieszcząca się przy ul. Rejtana w Opolu powstała w 1907 roku. W 2014 roku firma zbankrutowała, a władzę przejął w niej syndyk. W grudniu 2019 roku wydzierżawiła ją spółka PKP Intercity Remtrak a w listopadzie 2020 roku wygrała licytację upadłej firmy i po opracowaniu długoterminowego planu rozwoju podjęła decyzję o przejęciu przedsiębiorstwa. Stało się to formalnie 23 czerwca 2021 roku.

Plany inwestycyjne PKP Intercity

Dotychczas PKP Intercity zakontraktował inwestycje taborowe opiewające na kwotę ponad 11 mld złotych brutto. Zmodernizowanych zostało ponad 900 wagonów, 167 lokomotyw oraz 14 pojazdów typu ezt. Spółka zakupiła też 81 nowych wagonów, 43 lokomotywy oraz 12 pojazdów typu ezt.

Z kolei 1 marca rozstrzygnięty został przetarg na zakup 300 kolejnych wagonów, z prawem opcji na dodatkowe 150. Za realizację projektu o wartości 4 238 580 000 zł brutto odpowiadać będzie firma H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Na początku II kwartału zostanie zawarta także umowa z poznańskim producentem na modernizację 50 wagonów do typu COMBO o wartości 461 mln zł brutto.

PKP Intercity Remtrak wyremontuje kolejne wagony

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolska wagonówka z kontraktem na remonty kolejnych wagonów dla PKP Intercity - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto