Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysięgniki wykorzystywane w Hollywood i maty odciągające sól. Te opolskie firmy rozwinęły się dzięki unijnym pieniądzom

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Przedsiębiorcy w regionie w latach 2014-2020 otrzymali na innowacje blisko 226 milionów złotych unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.
Przedsiębiorcy w regionie w latach 2014-2020 otrzymali na innowacje blisko 226 milionów złotych unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Mirela Mazurkiewicz
Przedsiębiorcy w regionie w latach 2014-2020 otrzymali na innowacje blisko 226 milionów złotych unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Dotacje dostało 85 projektów, a o niektórych ich autorach usłyszał świat.

O tym, jak duże było zainteresowanie innowacjami świadczą liczby. Opolskie firmy złożyły 172 wnioski, z czego unijne wsparcie otrzymała mniej niż połowa. W sumie przyznane dofinansowanie wyniosło blisko ćwierć miliarda złotych.

- Wartość projektów była jednak dwukrotnie większa, niż wartość dofinansowania, a to oznacza, że jedno euro środków europejskich zmobilizował kolejne euro, w postaci pieniędzy polskich, prywatnych, angażowanych przez małych i średnich przedsiębiorców z Opolszczyzny – podkreśla Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG.

Nowatorskie pomysły, które skorzystały ze wsparcia to m.in. maty odciągające z gleby sól, wykorzystywaną do posypywania zimą ulic, projekt zastąpienia antybiotyków w hodowli mieszankami ziołowymi i probiotykami czy stworzenie stabilizującego obraz wysięgnik do kamer (jest to tzw. kran), wykorzystywanego przez producentów filmowych w Hollywood.

- Postawiliśmy na konstrukcje modułowe – mówi Piotr Adamiec, właściciel firmy MovieBird z Opola, która unowocześniła wysięgniki, wykorzystujące dziś najnowszą elektronikę czy stworzyła wirtualne studio. - Wiele innych firm produkuje urządzenia, które wstawia się do studia filmowego lub telewizyjnego, ale w razie awarii trzeba rozebrał pół studia. Nasza konstrukcja sprawia, że taką usterkę łatwiej usunąć.

- W roku 2012 czy 2013 skupialiśmy się w innowacjach na infrastrukturze. Uciekał nam człowiek – przyznaje Karina Bedrunka, dyrektor departament funduszy europejskich w opolskim urzędzie marszałkowskim. - Teraz, gdy patrzymy na innowacje na lata 2021-2027, to na pierwszym miejscu są ludzie. Covid pokazał, że aby budować bezpieczeństwo regionu, kraju czy świata potrzebujemy ludzi. Ludzi wykształconych, którzy będą w stanie podążać za tym, co się dzieje w zakresie innowacji.

- Nie mamy surowców, ale mamy pokłady kapitału ludzkiego, z którego możemy czerpać latami – wtórował Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

W sumie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, województwo opolskie miało blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorców zarezerwowano w tej puli ponad 160 mln euro.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysięgniki wykorzystywane w Hollywood i maty odciągające sól. Te opolskie firmy rozwinęły się dzięki unijnym pieniądzom - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto