Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju przekazane Opolanom. "Wojny wzmacniają jego przesłanie"

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Betlejemskie Światło pokoju przynieśli do Opola harcerze dwóch organizacji: ZHP i ZHR, następnie kapłani przekazali ogień wiernym przybyłym z różnych stron diecezji.
Betlejemskie Światło pokoju przynieśli do Opola harcerze dwóch organizacji: ZHP i ZHR, następnie kapłani przekazali ogień wiernym przybyłym z różnych stron diecezji. Marcin Żukowski
We wtorek w opolskim kościele „na Górce” harcerze przekazali Opolanom Betlejemskie Światło Pokoju. Każdy może mieć w swoim domu ogień z Groty Narodzenia Pańskiego.

„Czyńmy pokój” to hasło tegorocznego Betlejemskiego Światłą Pokoju. Zawołanie brzmi jak odpowiedź na toczące się w świecie konflikty zbrojne.

- Wojna jest zawsze tragedią, w wyniku której cierpią niewinni ludzie, dlatego przesłanie tegorocznego światła z Betlejem, tak bardzo związane z pokojem, w sposób szczególny nabiera aktualności. Wzywa nas do jeszcze większego wysiłku i modlitwy w intencji pokoju w Ziemi Świętej, na Ukrainie i w innych miejscach, gdzie toczą się wojny i giną ludzie. Wzywa nas także do zaangażowania w niesienie pomocy potrzebującym - mówił ks. Bogusław Król, proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu (na Górce).

Do Opola światło betlejemskie od lat dociera dwiema drogami. Harcerze ZHP przywożą ogień od Słowaków, a harcerze z ZHR otrzymują światło od skautów czeskich. Druhowie wspólne odpalają lampion w opolskiej świątyni.

We wtorek delegacje z różnych miejsc diecezji przybyły do Opola, aby zabrać niezwykłe światło do swoich świątyń i domów.

Przez najbliższe dni ogień będzie dostępny w kościele „na Górce”. Każdy może mieć na świątecznym stole w swoim domu płomień, który płonie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Betlejemskie Światło Pokoju. Historia

Pierwszy raz Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano w 1986 roku w austriackim Linz. Wówczas inicjatywę nazwano „Światło w ciemności”. W kolejnym roku patronat nad inicjatywą objęli skauci austriaccy. Każdego roku światło jest odpalane w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a następnie drogą lotniczą jest transportowane do Wiednia. Tam odbywa się uroczystość ekumeniczna, podczas której ogień jest przekazywany wiedeńczykom i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich, w tym m.in. Czechów i Słowaków. Tradycyjnie z Polski światło jest przekazywane dalej na Litwę, Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Szwecji i Rosji.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Betlejemskie Światło Pokoju przekazane Opolanom. "Wojny wzmacniają jego przesłanie" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto