Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emerytury stażowe to szansa dla wszystkich pracowników. Sami zdecydujemy, kiedy przejdziemy na emeryturę. Pomysł poparło aż 230 tys. osób

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Emerytury stażowe nie są nowym pomysłem na polskiej scenie politycznej. Swój początek biorą z sierpnia 1980 roku, kiedy to stanowiły jeden z 21 postulatów strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej
Emerytury stażowe nie są nowym pomysłem na polskiej scenie politycznej. Swój początek biorą z sierpnia 1980 roku, kiedy to stanowiły jeden z 21 postulatów strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej NTO
Obywatelski projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych, mający na celu umożliwienie wcześniejszego przejścia na emeryturę po latach ciężkiej pracy, jest odpowiedzią na długotrwałe oczekiwania i potrzeby społeczne. Dzięki zgromadzeniu ponad 230 tysięcy podpisów pod projektem autorstwa NSZZ "Solidarność", pomysł realnie może poprawić warunki emerytalne dla pracowników.

Wśród inicjatyw, które zmierzają do zmiany oblicza polskiego systemu emerytalnego, ważne miejsce zajmuje obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych, zgłoszony przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Jest to przedsięwzięcie o głębokich korzeniach historycznych i znaczącym potencjale społecznym, które zyskało ponownie na aktualności dzięki determinacji i ciężkiej pracy związkowców.

- Projekt ten nie jest tylko próbą zmiany systemu dla obecnych i przyszłych emerytów, ale stanowi również kluczowy element naszej długotrwałej misji. Dążymy do stworzenia sprawiedliwego systemu, który doceni lata ciężkiej pracy i poświęcenia polskich pracowników. Jest to nasza odpowiedź na potrzeby tych, którzy przez dekady przyczyniali się do budowania gospodarki naszego kraju, często kosztem własnego zdrowia i dobrostanu – podkreśla Dariusz Brzęczek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego, podkreśla.

Emerytury stażowe w DNA "Solidarności"

Emerytury stażowe nie są nowym pomysłem na polskiej scenie politycznej. Swój początek biorą z sierpnia 1980 roku, kiedy to stanowiły jeden z 21 postulatów strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej.

- Nasze zaangażowanie w sprawę emerytur stażowych sięga korzeni 'Solidarności' i jest żywym świadectwem naszej niezłomnej walki o godność i sprawiedliwość pracowniczą. Te postulaty były nie tylko wyrazem naszych dążeń w tamtym okresie, ale również przypomnieniem o ciągłej potrzebie dbania o prawa pracownicze – tłumaczy przewodniczący Brzęczek.

Jak dodaje, to historyczne dziedzictwo jest dla nas zobowiązaniem do działania na rzecz emerytur stażowych, jako formy uznania dla pokoleń Polaków, którzy swoją pracą budowali i nadal budują fundamenty naszego społeczeństwa.

Niezłomność "Solidarności" w kwestii emerytur stażowych

Mimo upływu lat, "Solidarność" nigdy nie zrezygnowała z idei emerytur stażowych.

- Zdajemy sobie sprawę, że droga do wprowadzenia emerytur stażowych nie jest prosta i napotyka na liczne przeszkody, w tym polityczne. Jednakże, niezmiennie wierzymy w słuszność naszego postulatu. Ponad 230 tysięcy podpisów zebranych pod naszym projektem to potężny głos poparcia społecznego, który potwierdza, że emerytury stażowe są potrzebne i oczekiwane przez polskie społeczeństwo. Nasze działania w tej sprawie są podyktowane głębokim przekonaniem o konieczności zapewnienia godnych warunków życia na emeryturze dla tych, którzy na to zasługują - mówi szef opolskiej Solidarności.

Czym w ogóle są emerytury stażowe?

Emerytury stażowe to propozycja systemu, w którym prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę zyskaliby ci pracownicy, którzy przez długie lata przyczyniali się do rozwoju polskiej gospodarki, często w bardzo trudnych warunkach. Związkowy chcą, aby system emerytalny w Polsce był bardziej elastyczny i sprawiedliwy. Propozycja emerytur stażowych zakłada, że kobiety po 35, a mężczyźni po 40 latach pracy mogliby decydować o przejściu na emeryturę, co jest formą uznania ich ciężkiej pracy.

Brzęczek podkreśla, że projekt emerytur stażowych to próba rozwiązania problemu, z którym borykają się polscy pracownicy - konieczności pracy do późnej starości, często w złym stanie zdrowia.

- Naszym celem jest stworzenie systemu, który pozwoli na wcześniejsze zakończenie życia zawodowego bez obawy o utratę godności i stabilności finansowej. To także nasza odpowiedź na demograficzne i społeczne wyzwania, przed którymi stoi Polska. Dążymy do systemu, który będzie sprawiedliwy dla wszystkich - zarówno dla obecnych, jak i przyszłych emerytów – podkreśla przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

Projekt emerytur stażowych wprowadza element wyboru. Każdy pracownik powinien mieć bowiem możliwość decydowania o swojej przyszłości emerytalnej. Projekt „S” daje tę możliwość, promując jednocześnie legalne zatrudnienie i uczciwe odprowadzanie składek.

Regularne odprowadzanie składek jest inwestycją w przyszłość

Zdaniem związkowców, to krok w kierunku bardziej solidarnego społeczeństwa, w którym każdy, kto przez lata uczciwie pracował, może liczyć na zasłużony odpoczynek.

- Jesteśmy świadomi wyzwań wokół projektu emerytur stażowych. Nasze zaangażowanie wynika jednak z przekonania o jego słuszności i potrzebie. Debata na temat przyszłości polskiego systemu emerytalnego jest niezbędna, a my jesteśmy gotowi do konstruktywnego dialogu z wszystkimi stronami. Celem jest znalezienie najlepszego rozwiązania, które zabezpieczy interesy polskich pracowników i emerytów - podsumowuje Dariusz Brzęczek.

Zwraca także uwagę, że istotnym aspektem tej ustawy jest uświadomienie – szczególnie młodym - znaczenia systemu emerytalnego i korzyści płynących z uczciwego uczestnictwa w nim. A regularne odprowadzanie składek jest inwestycją w ich przyszłość, która zapewni nam stabilność i bezpieczeństwo na starość.

Obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych, zgłoszony przez "Solidarność", jest jednym z dwóch projektów, jakie będą czytane w czwartek w Sejmie. Trzeba jednak zaznaczyć, że to NSZZ „S” był autorem i pomysłodawcą tej inicjatywy. Z kolei projekt zgłoszony przez lewicę jest niemalże kopią projektu „S”, z tą tylko różnicą, że gdy związkowcy zbierali pod nim podpisy, przedstawiciele lewicy nie chcieli go poprzeć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytury stażowe to szansa dla wszystkich pracowników. Sami zdecydujemy, kiedy przejdziemy na emeryturę. Pomysł poparło aż 230 tys. osób - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto