Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Forum Rozwoju Regionalnego w Opolu. Rozmawiano o współpracy samorządu i rządu oraz priorytetach dla rozwoju Opolszczyzny

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
III Forum Rozwoju Gospodarczego zorganizowano na Politechnice Opolskiej.
III Forum Rozwoju Gospodarczego zorganizowano na Politechnice Opolskiej. Marcin Żukowski
III Forum Rozwoju Regionalnego odbyło się w czwartek, 28 września. Przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, ale też biznesu i nauki spotkali się w Opolu, by rozmawiać na temat przyszłości Opolszczyzny i kierunków rozwoju regionu. Przy tej okazji wręczono kilkadziesiąt odznaczeń, medali, dyplomów dla mieszkańców Opolszczyzny zasłużonych w obszarach biznesu, rolnictwa, turystyki i edukacji. Obszerna fotorelacja z inauguracji wydarzenia i uroczystego odznaczania Opolan znajduje się w galerii.

Forum Rozwoju Regionalnego to wspólna inicjatywa dwóch stref ekonomicznych działających na obszarze województwa opolskiego: Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalna Strefy Ekonomicznej, przekonuje, że postrzeganie Opolszczyzny, jako mało atrakcyjnego terenu wetkniętego pomiędzy dwie duże aglomeracje jest błędne.

- Z perspektywy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to widzimy, że dzisiaj wielu inwestorów przesuwa się z Katowic, Gliwic i wybierają właśnie Opolszczyznę. Są tutaj zdeterminowane samorządy, dobrze przygotowane kadry i wielu ludzi, którzy gdzieś na Zachodzie pracowali, a dzisiaj mają szansę do powrotu – przekonywał dr Janusz Michałek.

Działania prowadzone przez strefy inwestycyjne są zauważalne. Obok katowickiej, drugim podmiotem jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park". WSSE kilka tygodni temu oddała do użytku nową drogę w Brzegu, która lepiej komunikuje tamtejszą podstrefę inwestycyjną. Aktualnie budowane są dwie hale produkcyjno-magazynowe oraz lokalne centra biznesu.

- Jeszcze w tym roku otworzymy je jako Invest-Park w Brzegu oraz w Nysie – mówił prezes WSSE. - Te nasze inwestycje także uzupełniają ofertę dla przedsiębiorców i powodują, że teren Opolszczyzny jest atrakcyjny.

Wydarzenie zorganizowano w murach Politechniki Opolskiej. Edukacja to ważny filar przyszłości regionu, a aktualnie Politechnika Opolska może pochwalić się 20-procentowym wzrostem przy naborze studentów I roku studiów. Jak wskazał rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc, jest jedną z trzech najszybciej rozwijających się uczelni w Polsce.

Poza szkolnictwem wyższym, uczestnicy konferencji dyskutowali o kluczowych obszarach rozwoju Opolszczyzny: transformacji cyfrowej, relacjach rząd-samorząd, ekosystemach gospodarczych, czy szansach dla młodych mieszkańców regionu.

Uczestnikiem, a zarazem patronem konferencji był Marcin Ociepa, poseł ziemi opolskiej i wiceminister obrony narodowej. Polityk odnosząc się do kwestii współpracy rządu i samorządu, określił opolską specyfikę tych relacji jako podział na synergistów i obrażalskich.

- Tu nie ma prawicy i lewicy, nie ma partii politycznych, tylko jest postawa człowieka wobec dialogu i perspektyw rozwojowych. Można być synergistą, kimś, kto chce się spotkać i chce osiągnąć sukces. Można też być tym, kto się obraża, nie chce brać udziału w tym procesie. To też wpływa na ideę synergii rządu i samorządu – powiedział Marcin Ociepa.

Wydarzenie było także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych za działalność w różnych obszarach: edukacji, turystyce, biznesie czy rolnictwie. Odznaczenia wręczyli przedstawiciele władzy rządowej: wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak i wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

Podczas konferencji oficjalnie otworzono też biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: III Forum Rozwoju Regionalnego w Opolu. Rozmawiano o współpracy samorządu i rządu oraz priorytetach dla rozwoju Opolszczyzny - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto