Jak obliczyć wynagrodzenie ryczałtowe?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Wynagrodzenie ryczałtowe w formie jaką opisuje Kodeks Pracy, nie jest szczególnie popularne. Z tego względu, wokół tego zagadnienia narosło sporo mitów i niedomówień. Czym w ogóle jest wynagrodzenie ryczałtowe? Jakie rodzaje ryczałtów wyróżniamy? W jaki sposób obliczyć ryczałt? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć niżej.

Wynagrodzenie ryczałtowe – co to jest?

Wynagrodzenie ryczałtowe to termin, który w sposób bliższy zdefiniowany jest w Kodeksie Pracy. Jest on jedną z form wynagrodzenia pracownika, zwykle będąc jednak formą dodatkową, a nie zastępującą wynagrodzenie podstawowe. Wynagrodzenie ryczałtowe może mieć zastosowanie w kilku przypadkach i to właśnie na ich podstawie rozróżniamy różne jego rodzaje.

Można przyjąć, że ryczałtowy model wynagrodzenia zarezerwowany jest dla sytuacji, w których z uwagi na zakres obowiązków pracownika, określenie jego podstawowej pensji – bądź składników – jest utrudnione. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującą literą prawa, odzwierciedloną przepisami Kodeksu Pracy, wysokość ryczałtu powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Co do zasady, wynagrodzenie ryczałtowe w niektórych przypadkach może stanowić o całości wynagrodzenia przysługującego osobie zatrudnionej, a w innych przypadkach dotyczyć wyłącznie pracy poza miejscem pracy, czy wykonywania obowiązków w godzinach nadliczbowych.

Rodzaje ryczałtu

Wśród podstawowych rodzajów wynagrodzenia ryczałtowego, wyróżniamy dwa – ryczałt wynagrodzeniowy oraz ryczałt rekompensacyjny. Różnią się one od siebie powodem, dla którego są wypłacane. Warto je rozróżniać, bo nawet wówczas, gdy Twoja pozycja w przedsiębiorstwie jest stabilna i ugruntowana, pracodawca może zmienić sposób rozliczeń.
Zastanawiasz się, jakie jeszcze prawa pracownicze Ci przysługują? Jakie są rodzaje umów bądź wynagrodzeń? Jeśli tak, to dowiedz się więcej na GoWork.pl!

Pamiętaj również, że opisywane w niniejszym artykule wynagrodzenie ryczałtowe, dotyczy ściśle prawnego terminu, nie mającego zastosowania dla potocznego rozumienia tego zwrotu, z którym możesz spotkać się na przykład przy okazji pracy na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Zasada teoretyczna będzie tam de facto taka sama, ale w praktyce mówimy o dwóch różnych rzeczach.

Ryczałt wynagrodzeniowy

Zgodnie z powyższymi słowy, ryczałt wynagrodzeniowy stosuje się w sytuacji, w której przysługuje on pracownikowi z uwagi na pełnione obowiązki, które wykraczają poza ramy umowne lub są w tym kontekście trudniejsze do obliczenia (na przykład stawka godzinowa nie jest wystarczająca by należycie wycenić pracę zatrudnionego).

Ryczałt rekompensacyjny

Tę formę ryczałtu stosuje się wówczas, gdy pracownik zmuszony był do poniesienia określonych kosztów w ramach wykonywanych obowiązków zawodowych. Jest on znacznie łatwiejszy do obliczenia, z uwagi na wyraźnie widoczne składniki – może to być na przykład koszt biletów autobusowych czy paliwa.

Jak obliczyć wynagrodzenie ryczałtowe?

Dla właściwego obliczenia stawki ryczałtu, podstawowym kryterium będzie jego rodzaj, stanowiący podstawę do wzięcia pod wzgląd określonych danych. Trzeba jednak mieć na względzie, że jest to wynagrodzenie szacunkowe, więc przedstawiane przez pracodawcę obliczenia nie zawsze będą nas zadowalać.

W przypadku ryczałtu wynagrodzeniowego, podstawą dla jego obliczenia stanowić będzie nasze wynagrodzenie podstawowe, powiększone w sposób właściwy dla godzin nadliczbowych. Szczegółowa informacja w tym zakresie znajduje się w Kodeksie Pracy.

Jeśli zaś chodzi o ryczał rekompensacyjny, to oblicza się go wyłącznie na podstawie kosztów, jakie pracownik poniósł w związku z wykonywaniem swoich obowiązków. Może to być na ten przykład koszt wyjazdu służbowego, gdzie składnikiem ryczałtu będzie koszt biletów lub paliwa. W niektórych sytuacjach ryczałt rekompensacyjny jest łączony z ryczałtem wynagrodzeniowym, gdyż pracodawca może uznać czas poświęcony przez pracownika na dojazd w dane miejsce za część obowiązków wykonywanych w ramach pracy.

Praca – Opole. Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?

Zdobycie zatrudnienia w Opolu nie powinno nikomu sprawić większych trudności, szczególnie gdy zwrócimy uwagę na statystyki, które potwierdzają, że miasto jest przyjazne dla pracowników. Stosunkowo niska stopa bezrobocia, atrakcyjne warunki zatrudnienia i relatywnie wysokie średnie wynagrodzenie to tylko wierzchołek góry lodowej. Niemniej, aby stabilne zatrudnienie znaleźć w stosunkowo niewielkim czasie, warto wcześniej wiedzieć, gdzie pracy można szukać najefektywniej.

Najlepszą ku temu okazję stwarzają rozmaite portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze ogłoszenia o pracę w Opolu pojawiają się najliczniej i najprędzej, pozwalając obu stronom na szybkie nawiązanie intratnej współpracy. Samo nawigowanie po serwisie jest zresztą niesamowicie intuicyjne; wystarczy w polu wyszukiwarki wpisać interesującą nas frazę, na przykład „oferty pracy – Opole”, a naszym oczom natychmiast ukażą się wyniki dopasowane do naszych preferencji.

Naturalnie, możesz skorzystać także z szeregu nieco bardziej tradycyjnych możliwości. Oferuje je Powiatowy Urząd Pracy, agencje zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobista wizyta we wcześniej wypatrzonym zakładzie pracy. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że zdecydowanie najbardziej efektywnym ze sposobów będzie pierwszy z opisywanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto