Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa placu przed dworcem PKP w Opolu. Mieszkańcy pytają, czy to będzie kolejna betonoza. Władze miasta zapewniają, że nie

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Mieszkańców Opola niepokoją spore połacie betonu.
Mieszkańców Opola niepokoją spore połacie betonu. Sławomir Draguła
Koszt przebudowy placu przed dworcem Opole Główne, którą prowadzi firma BEST OPEBEL to prawie 12,5 mln złotych. Zakończenie robót zaplanowane jest na koniec 2023 roku.

Mieszkańców niepokoi beton

Prace przy przebudowie placu przed dworcem PKP w Opolu idą zgodnie z planem. Robotnicy układają granitowe płyty, robią klomby na zieleń, układane są wszystkie potrzebne instalacje.

Zakończenie robót zaplanowane jest na koniec 2023 roku. Mieszkańcy Opola pytają natomiast, czy plac będzie kolejną pozbawioną zieleni betonozą. Niepokoją ich bowiem wielkie połacie utwardzanego płytami placu, które już widać.

- Na razie wygląda to tak, jakby jakiś parking tu powstawał a nie teren zielony - mówi Maksymilian Patecki, którego w sobotę spotkaliśmy przed dworcem PKP w Opolu.

Podobnego zdania jest Halina Wojciechowska, z którą również rozmawialiśmy przed opolskim dworcem.

- Jak patrzę na te wielkie plakaty ze zdjęciami przyszłego placu to myślę, że będzie ładnie, zielono - mówi. - Natomiast na tym etapie za dobrze to nie wygląda. Wszędzie widać beton.

Z czasem się zazieleni

Władze miasta uspokajają mieszkańców.

- Dzięki tej inwestycji Opole zyska kolejny zielony zakątek. Stanie się on też naszą wizytówką, którą zobaczą zaraz po wyjściu z dworca PKP czy centrum przesiadkowego, goście odwiedzający nasze miasto - informuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Prezydent na swoim Facebooku opublikował też zdjęcie zazielenionego pl. Świętego Sebastiana.

- Zobaczcie jak zmienił się od czasu budowy! Tak samo zazieleni się plac przed dworcem PKP! Cierpliwości. Nie od razu Kraków zbudowano - napisał Arkadiusz Wiśniewski.

Zaplanowano sporo nasadzeń

Według założeń teren przed dworcem PKP w Opolu ma być atrakcyjnym miejscem do wypoczynku, pełnym drzew i krzewów z elementami placu zabaw.

Przebudowa placu zakłada m.in. nasadzenie ponad 50 drzew o obwodzie pnia od 18 do 30 centymetrów.

Będą to platany klonolistne oraz glediczje trójcierniowe. Ponadto pojawią także rozplenice japońskie oraz ponad 170 sztuk bylin cebulowych (czosnek olbrzymi).

Niestety, nie obyło się bez wycinki starej zieleni

- Drzewa, które rosły przed dworcem, zostały sprawdzone, a opinia dendrologiczna wykazała, że ich stan był zły - informował Adam Leszczyński, rzecznik prasowy prezydenta Opola. - Badania wykazały obecność grzybów, próchnicę, posusz, ubytki w pniach i korzeniach, a także martwicę.

W sumie wycięto 33 drzewa, które zostaną zastąpione nowymi. A te zyskają o wiele lepsze warunki do rozwoju.

- Ma w tym pomóc m.in. zamontowanie systemu nawadniającego co zapewni korzyści dla roślin w okresie, gdy opady deszczu będą niewielkie lub nie będzie ich wcale - kończy Adam Leszczyński.

Koszt przebudowy placu przed dworcem Opole Główne, którą prowadzi firma BEST OPEBEL to prawie 12,5 mln złotych.

Plac przed dworcem PKP w Opolu odzyskuje blask

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto