Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo w centrum Opola zmieni patrona. Dotychczasowy będzie miał własną ulicę

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Ulica prowadząca do CUP będzie ul. płk Witolda Pileckiego
Ulica prowadząca do CUP będzie ul. płk Witolda Pileckiego Piotr Guzik
Ulica, przy której powstać ma Centrum Usług Publicznych w Opolu, ma mieć imię pułkownika Witolda Pileckiego. Na rondzie, któremu patronuje obecnie, upamiętniony ma być Alfons Zgrzebiok.

Chodzi o rondo na ul. Oleskiej, na którym droga ta krzyżuje się z ul. Żeromskiego. Witold Pilecki jest jego patronem od ponad 10 lat.

- To znamienita postać w polskiej historii. Uważam, że Witold Pilecki powinien być bardziej eksponowany w naszym mieście. Dlatego uznaliśmy, że warto będzie uczynić z niego patrona drogi, która będzie prowadzić do Centrum Usług Publicznych – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

CUP ma powstać na terenie w rejonie skrzyżowania ulic Ozimskiej i Plebiscytowej, gdzie niegdyś stała fabryka części samochodowych. Drogę prowadzącą na jego teren wykonano w 2018 roku. Na realizację czeka jeszcze połączenie tej drogi z ulicą Bohaterów Monte Cassino, na wysokości stacji paliw.

Budowa CUP ma wystartować na początku przyszłego roku. W większym budynku umieszczone będą wszystkie wydziały i miejskie jednostki zajmujące się obsługą obywateli. W mniejszym budynku będzie nowa siedziba Izby Administracji Skarbowej w Opolu. Całość ma być gotowa na przełomie 2021 i 2022 roku.

- Codziennie wychodzić będą stamtąd dziesiątki pism. W ten sposób będziemy sprzyjać pamięci Witolda Pileckiego. Jednocześnie na rondzie, któremu patronował do tej pory, upamiętnimy inną wybitną postać, czyli Alfonsa Zgrzebnioka – zapowiada Arkadiusz Wiśniewski.

Alfons Zgrzebniok był nauczycielem i działaczem samorządowym, a także komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska i jednym z dowódców pierwszego powstania śląskiego. Dowodził także drugim powstaniem oraz był zaangażowany w trzecie. W 1923 roku był współzałożycielem Związku Powstańców Śląskich.

Witold Pilecki był rotmistrzem Wojska Polskiego oraz żołnierzem Armii Krajowej. W 1940 roku dobrowolnie się poddał i trafił do obozu w Auschwitz. Tam stworzył strukturę konspiracyjną, która przesyłała raporty na temat sytuacji w obozie. To dzięki temu Zachód dowiedział się o skali ludobójstwa w Auschwitz. Z obozu uciekł w 1943 r., a w rok później walczył w Powstaniu Warszawskim. Po nim trafił do obozu jenieckiego, a z niego do armii gen. Andersa we Włoszech. Ten zlecił mu powrót do komunistycznej Polski i budowanie siatki wywiadowczej. Aresztowano go w 1947 roku, rok później został stracony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto