Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różyna. Pod starymi dębami

red.
Kościół filialny p.w. św. Mikołaja w Różynie
Kościół filialny p.w. św. Mikołaja w Różynie archiwum Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim
Malutka Różyna leży o krok od Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, u jego południowo-zachodnich granic. O przyrodniczej atrakcyjności tej okolicy zaświadczają stojące przy drodze na Wronów, stare stare dęby szypułkowe – najcenniejsze pomniki przyrody w starorzeczu Odry. Nieopodal kamienny krzyż pokutny, we wsi - szachulcowe stodoły. Szlak joannitów prowadzi nas tutaj do kościoła filialnego p.w. św. Mikołaja.

Świątynia w Różynie w czasach średniowiecznych znajdowała się pod zarządem komandorii w Łosiowie. Dziś również należy do parafii Łosiów. Najstarsze zapiski o kościele joannitów pochodzą z 1310 r. Przebudowany na początku XVIII wieku z - zachowaniem elementów gotyckich – sto lat później podniesiony z pożaru zyskał dzisiejszą, barokową formę. Co ciekawe, kościół stoi na sztucznym wzgórzu, które chroni budowlę przed niszczącymi skutkami obfitych opadów. W sąsiedztwie świątyni zachował się kamienno-ceglany mur gotycki z przełomu XV i XVII wieku.
Wieża kościelna nakryta jest baniastym hełmem z latarnią, zwieńczoną chorągiewką, na której widnieje rok przebudowy świątyni – 1712. Na siodłowym, jednokalenicowym dachu przykrywającym bryłę budowli dostrzeżemy krzyż maltański. Z żalem odnotować musimy, że średniowieczną polichromię zdobiącą niegdyś wnętrza świątyni przykrywa dziś warstwa tynku.

Najcenniejszej pamiątki z czasów joannickich, pochodzącej z wystroju dawnego kościoła, w Różynie nie zobaczymy. Nad bezpieczeństwem „Piety” czuwa dziś w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Cenny depozyt – drewniana, polichromowana rzeźba z początku XV w. - przedstawia Matkę Boską trzymającą na kolanach martwego Chrystusa. Znajdziemy ją na drugim piętrze muzeum zamkowego, na wystawie zatytułowanej "Sztuka śląska XV-XVIII w. ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu". Do Brzegu z Różyny jest kilkanaście kilometrów (drogi 462 i 94).

Zobacz: Szlak Polichromii Brzeskich, Skansen Maszyn Rolniczych w Starych Kolniach
Kontakt:

Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Łosiowie, ul. Główna 3, 49-622 Łosiów, tel. 77 414 53 40

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto