Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

47. Piesza Opolska Pielgrzymka na Jasną Górę 2023. Ks. Daniel Leśniak opowiada o tegorocznych diecezjalnych rekolekcjach w drodze

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Ks. Daniel Leśniak nie narzeka na brak obowiązków. W zeszłym roku przejął po zmarłym ks. Michale Ślęczku dużą parafię w Głubczycach. Od tego roku jest też głównym przewodnikiem Pieszej Opolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Ks. Daniel Leśniak nie narzeka na brak obowiązków. W zeszłym roku przejął po zmarłym ks. Michale Ślęczku dużą parafię w Głubczycach. Od tego roku jest też głównym przewodnikiem Pieszej Opolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Marcin Żukowski
Dokładnie za cztery tygodnie opolscy pielgrzymi wyruszą do Częstochowy. Tradycyjnie Piesza Opolska Pielgrzymka na Jasną Górę jest podzielona na strumienie i grupy. Ksiądz Daniel Leśniak jest nowym przewodnikiem głównym tego wydarzenia. Wskazuje, jakie zmiany wprowadzono w tegorocznej edycji.

Dlaczego warto wziąć udział w pielgrzymce? Na to pytanie odpowiada ks. Daniel Leśniak, nowy główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Diecezji Opolskiej na Jasną Górę.

- Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Człowiek, który chce podreperować swoje relacje z Panem Bogiem, czy relacje z samym sobą, warto aby wziął udział w pielgrzymce. Tam może naładować swoje akumulatory wiary, ale też doświadczyć życzliwości ludzkiej. Gdy doświadczamy dobra od człowieka idącego obok nas, możemy uwierzyć na nowo w człowieka i Pana Boga – wyjaśnia.

Pielgrzymka pomaga też zobaczyć żywy Kościół.

- Dzisiaj zmagamy się niestety z różnymi trudnymi sytuacjami, które czasami przykrywają blask Kościoła i przysłaniają prawdę, że my przecież gromadzimy się wokół żywego Chrystusa – wskazuje ks. Leśniak.

Diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się po raz 47. Przez te lata wypracowano wiele dobrych praktyk. Poszczególne strumienie stworzyły własne tradycje. Ludzie mają zorganizowane stałe noclegi. - Trudno jest tutaj cokolwiek zmieniać – mówi ks. Daniel Leśniak. - Dziękuję mojemu poprzednikowi ks. Marcinowi Ogioldzie i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowywanie pielgrzymki.

Jednak są pewne nowości, o których trzeba wspomnieć. Jedną z nich jest możliwość zapisania się na pielgrzymkę za pośrednictwem internetu. Oprócz tego nadal można zgłaszać się u księży w parafiach.

- Na stronie pielgrzymki jest specjalna podstrona, gdzie można wpisać swoje imię i nazwisko, wskazać grupę. Co tydzień przesyłamy informację o liczbie zgłoszonych osób do poszczególnych organizatorów strumieni - tłumaczy główny przewodnik.

Wykorzystując to narzędzie możemy również zasygnalizować zapotrzebowanie na nocleg w konkretnej miejscowości. Organizacją baz noclegowych zajmuje się kwatermistrz, którym w tym roku jest ks. Łukasz Waligóra. Funkcja ta została wskrzeszona po latach przerwy.

Kwestia zapisów jest bardzo ważna. Organizatorzy proszą, aby z informacją o udziale w pielgrzymce nie czekać do ostatniego dnia.

- Ostatnimi laty niestety coraz częściej się zdarza, że dana grupa nie powstaje, ponieważ na starcie jest ksiądz i kilku pielgrzymów. Im szybciej otrzymamy informację o przewidywanej liczbie uczestników, tym lepiej możemy się przygotować – wyjaśnia ks. Leśniak.

Podobnie jest z udziałem jedynie w części wydarzenia. Jeśli z góry zakładamy, że nie przejdziemy całej trasy, warto o tym poinformować z wyprzedzeniem.

Tradycyjnie na trasę wyruszą pielgrzymi w strumieniach nyskim (13 sierpnia), opolskim i raciborsko-głubczyckim (14 sierpnia) oraz kluczborskim (15 sierpnia). W sumie to kilkadziesiąt grup.

Wspólna Msza święta na błoniach Jasnej Góry zostanie odprawiona w sobotę 19 sierpnia o godz. 11.00.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto