Opolskie zakłady pracy pół wieku temu
W latach 70. chyba mało kto wyobrażał sobie, że praca w przyszłości w wielu przypadkach będzie wiązała się z wielogodzinnym siedzeniem przed ekranem komputera, o łączności internetowej nie wspominając.
Fotografie z opolskich zakładów pracy sprzed około 50 lat pozwalają sobie przypomnieć, jak wtedy wyglądał przemysł. Nie tylko ten ciężki, związany z wydobyciem i przetwarzaniem surowców czy budową maszyn, ale i zakłady, w których wytwarzano silniki elektryczne, elementy armatury, dywany, odzież i obuwie czy słodycze.

Zdjęcia z początku lat 70. pokazują też inwestycje prowadzone w zakładach pracy Opolszczyzny. W Brzegu Społem zautomatyzowało piekarnię i ciastkarnię, a także zwiększyło wydajność rzeźni. Z kolei w Zdzieszowicach prowadzono budowę siódmej i ósmej baterii koksowniczej.
Fotografie opolskich zakładów pracy sprzed 50 lat to kawał historii. Nie tylko z racji uwiecznienia fabryk i miejsc, które teraz albo już od dawna nie istnieją, albo funkcjonują już pod zupełnie innym szyldem, często jako część znacznie większego przedsiębiorstwa.

Na wielu fotografiach widać bowiem pracowników owych zakładów, dzięki czemu widać, jak się wtedy ubierano oraz jakie fryzury były w modzie. Niewykluczone, że część z Was wypatrzy na nich swoich bliskich i członków rodzin!
Ujęcia z zakładów pracy Opolszczyzny z lat 70. pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Opolu, a także Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, posiadającej zdigitalizowane prace fotoreportera Tadeusza Horoszkiewicza. Zobacz je w galerii!
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?