Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z ks. prof. Markiem Lisem i prezentacja książki "Kieślowski czyta Dekalog"

Miejska Biblioteka Publiczna
Miejska Biblioteka Publiczna
Kieślowski czyta Dekalog to powrót do cyklu filmów Krzysztofa Kieślowskiego 25 lat po ich powstaniu. Każdy z dziesięciorga autorów – filmoznawców, teologów, dziennikarzy – dzieli się własnym spojrzeniem na jeden z wybranych filmów.

Wśród egzegetów twórczości autora „Dekalogu” znaleźli się m. in. Krzysztof Zanussi, Tadeusz Lubelski, ks. prof. Marek Lis. Niektóre z tekstów są subiektywne, inne w metodyczny, precyzyjny sposób odsłaniają finezyjną konstrukcję i treść analizowanego odcinka cyklu.

Spotkanie z ks. prof. Markiem Lisem i prezentację książki Kieślowski czyta Dekalog
Prowadzenie: Małgorzata Stasiak
17 lutego 2015 r. (wtorek), godz. 17.02
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
wstęp wolny

Ks. prof. MAREK LIS – teolog i filmoznawca, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Jest autorem takich dzieł jak Audiowizualny przekład Biblii. Od translatio do transmediatio (Opole 2002), Pasja. Misteria i film (Kraków 2004), 100 filmów bibilijnych. Leksykon (Kraków 2005), Filmowe portrety pontyfikatu. Jan Paweł II w 100 odsłonach (z A. Garbiczem, Katowice 2007), Figury Chrystusa w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego (2007, 2013). Redagował Ukrytą religijność kina (Opole 2002), Orędzia Papieskie na Światowe Dni Komunikacji Społecznej 1967-2002 (Częstochowa 2002), Ikony Niewidzialnego (z Z. Solskim, Opole 2003), Światową encyklopedię filmu religijnego (z A. Garbiczem, Kraków 2007), Cinematic Transformations of the Gospel (Opole 2013). Jako przedstawiciel Signis Polska był członkiem jury ekumenicznego na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Erywań, Warszawa, Fribourg, Cannes).

Po 25 latach do filmów warto wracać: choćby dlatego, że ten telewizyjny cykl, kręcony w innych czasach, nie postarzał się. W domach są, co prawda, komputery potężniejsze niż znane z Dekalogu, jeden, postęp w medycynie, bezradnej wobec choroby w Dekalogu, dwa, uratował wiele istnień, łatwiej dodzwonić się do bliskich i ludzi dalekich… pod powłoką starzejących się rekwizytów i tematów nie zmienił się jednak człowiek.

Kieślowskiemu udało się stanąć tak blisko by z wyczuciem i delikatnością pokazać widzowi jego wnętrze: tęsknoty, żale, lęki, zranienia. Konsekwencje czynów popełnionych samemu i doświadczonych od innych. Nadzieje na miłość i lepsze życie. To wszystko się nie zdezaktualizowało.
- ze wstępu ks. prof. Marka Lisa

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto