Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspaniałe smaki, zioła, produkty tradycyjne, rękodzieło i obcowanie z historią. Trwa II EtnoFestiwal na Zamku Książęcym w Niemodlinie

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolszczyzna ma najwięcej wpisów na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Aż 15 dotyczy naszego regionu.
Opolszczyzna ma najwięcej wpisów na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Aż 15 dotyczy naszego regionu. Sławomir Draguła / Adrian Gajewski
Opolszczyzna ma najwięcej wpisów na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Aż 15 dotyczy naszego regionu. Prezentowane są one podczas II Opolskiego EtnoFestiwalu, który we wtorek 15 sierpnia odbywa się na Zamku Książęcym w Niemodlinie. Impreza zakończy się grubo po północy, a o 20:00 zagra nawiązujący do mitologii kaszubskiej zespół Kiev Office.

Kuchnia regionalna, produkty tradycyjne, zioła, różnorakie warsztaty czy koncerty - to wszystko, a nawet więcej, przygotowano na II Opolski EtnoFestiwal, który we wtorek 15 sierpnia zorganizowano na Zamku Książęcym w Niemodlinie.

Ale atrakcji jest o wiele więcej. Otwarty został Europejski Park Rzeźby A&A z rzeźbami, które powstały w ramach I Międzynarodowego Pleneru "Niemodlin 2023". Można też m.in. zwiedzać z przewodnikiem niemodliński zamek czy spacerować po terenach wokół niego.

- Wreszcie mogłam spróbować niemodlińskiego karpia, o którym tyle słyszałam i czytałam w nto - mówi Oliwia Małkiewicz, która na niemodliński EtnoFestowal przyjechała z Opola. - Jest wspaniały. Będę przyjeżdżała tu częściej na ten przysmak, bo już wiem, że jest serwowany w pobliskiej restauracji.

Na EtnoFestiwalu zjawiła się też rodzina Walczaków z Nysy - Maria i Krzysztof oraz ich córki: 4-letnia Marcelina i 9-letnia Matylda.

- Podziwiamy wspaniałe rękodzieło - mówi pani Maria. - Mnie najbardziej interesuje florystyka i warsztaty zielarskie, ale staram się korzystać ze wszystkich propozycji organizatorów. No i oczywiście musieliśmy spróbować tutejszego słynnego karpia.

Opolszczyzna ma najwięcej wpisów na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Aż 15 dotyczy naszego regionu.
Opolszczyzna ma najwięcej wpisów na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Aż 15 dotyczy naszego regionu. Sławomir Draguła / Adrian Gajewski

Opolszczyzna dziedzictwem niematerialnym stoi

Opolski EtnoFestiwal na Zamku Książęcym w Niemodlinie zorganizowany został już po raz drugi. Nic dziwnego, Opolszczyzna ma najwięcej wpisów na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego.

Aż 15 pozycji dotyczy naszego regionu, a niemodlińska impreza jest okazją do poznania opolskich zwyczajów, rękodzieł, wyrobów.

Wpisy na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego z Opolszczyzny

  • Zwyczaj wodzenia niedźwiedzia na Śląsku Opolskim (wpis w 2019 r.)
  • Kroszonkarstwo opolskie (wpis w 2019 r.)
  • Umiejętność ręcznego wytwarzania wzoru opolskiego (wpis w 2019 r.)
  • Krzyżoki z bramą wielkanocną w Borkach Małych (wpis w 2020 r.)
  • Babski comber na Śląsku Opolskim (wpis w 2020 r.)
  • Procesja Bożego Ciała z tradycją dywanów kwietnych w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce (wpis w 2020 r.)
  • Pisanie pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim (wpis w 2020 r.)
  • Wysiewanie serc i krzyży na polach w okolicach Strzelec Opolskich (wpis w 2020 r.)
  • Krzyżyki z palmy wielkanocnej – tradycja z terenów Opolszczyzny (wpis w 2022 r.)
  • Skubanie pierza na Śląsku Opolskim (wpis w 2022 r.)
  • Plecionkarstwo na Śląsku Opolskim (wpis w 2023 r.)
  • Zielarstwo i ziołolecznictwo na Śląsku Opolskim (wpis w 2023 r.)
  • Tradycje hafciarskie w Dobrzeniu Wielkim (wpis w 2023 r.)
  • Wyplatanie koron dożynkowych w Gogolinie (wpis w 2023 r.)

Ponadto wpis z 2022 r. wielkanocnych procesji konnych na historycznym Górnym Śląsku obejmuje również elementy tej tradycji z terenu województwa opolskiego.

Karp to symbol Niemodlina

Opolski EtnoFestiwal nie mógł się odbyć bez niemodlińskiego karpia, czyli tradycyjnego produktu związanego z Niemodliniem, który w 2015 roku wpisany został na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To 62. produkt tradycyjny z Opolszczyzny.

A początek hodowli karpia królewskiego w okolicach Niemodlina sięga XIV wieku. W XV stuleciu, za sprawą śląskich cystersów na terenie dzisiejszej gminy powstały nowe stawy, zapewniające świeże ryby w okresie bardzo licznych w owych czasach postów.

Już 100 lat później dochód ze sprzedaży ryb stanowił aż 40 proc. dochodów w niemodlińskiej części ówczesnych dóbr książęcych.

Galicyjskiego karpia królewskiego, będącego pierwowzorem obecnego karpia, wprowadzono do hodowli pod koniec XIX wieku i wkrótce potem śląska hodowla stawowa została liderem ówczesnej Europy, wyprzedzając Czechy, Austrię oraz inne prowincje niemieckie.

Po II wojnie światowej w Niemodlinie utworzono Rejonowy Zespół Rybacki, a w 1960 roku powstało działające do dziś Gospodarstwo Rybackie.

Prowadzi ono hodowlę ryb na obszarze około 710 ha stawów w powiecie opolskim oraz 250 ha w powiecie raciborskim, produkując co roku około 400 ton karpia dla odbiorców z całego kraju.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto